Sim kartı başka telefona takınca WhatsApp konuşmaları ve rehber kayboluyor ama siz tüm bu bilgilerin yeni telefona geçmesini mi istiyorsunuz? Aslında yalnızca birkaç küçük yedekleme adımını izleyerek yeni telefonda eski sim karta ait verilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız ipuçları ve sohbet geçmişi, fotoğraf ve rehber yedekleme yöntemleri…

Sim kartı başka bir telefona takmak, kullanıcının yeni bir telefona geçiş yapması demek. Böyle bir durumda da herkes eski telefonunda yer alan bilgilerin yenisine sorunsuz bir şekilde aktarılmasını ister. Yani tüm kullanıcılar sim kartı başka telefona takınca WhatsApp, rehber, fotoğraflar ve diğer dosyaların aktarılmasını ister. Sonuçta her geçen gün yeni bir telefon çıkıyor ve birçok kişi sık sık telefonunu değiştiriyor. Böyle bir durumda sürekli olarak yeniden rehber oluşturmakla uğraşmak, sohbet geçmişine ya da anı olarak saklanacak fotoğraflara ulaşamamak sıkıntı yaratabilir. İşte bu dertlerden kaçınmak için yapılabilecek en iyi şey birçok yedekleme adımını izlemek ve her telefon değişiminde ihtiyaç duyulan dosyaları teknolojiden faydalanarak yeni cihaza aktarmak.

Sim Kartı Başka Telefona Takınca Rehber Nasıl Taşınır?

Sim Kartı Başka Telefona Takınca Rehber Nasıl Taşınır

“Sim kartı başka telefona takınca rehber siliniyor” derdi artık mazide kaldı. Günümüzde birçok farklı yöntem ile eski telefona kayıtlı kişiler yeni cihaza eksiksiz bir şekilde taşınabiliyor. Bu aşamada izlenebilecek farklı yollar şöyle:

 • En çok tercih edilen yollardan biri, işletim sistemlerinin yedekleme özelliğini kullanmak. Hem iOS hem de Android sistemlerin ayarlar menüsünde yer alan yedekleme işlemi sayesinde telefona kayıtlı tüm bilgiler bir bulut üzerinde saklanabiliyor. Bu sayede yeni cihaza geçiş yapıldığında eski telefonda kayıtlı olan kişiler aynen taşınıyor.
 • Sim kartı değiştirirken numaraların taşınmasını sağlamanın en eski yolu, tüm numaraları sim karta aktarmak. Bu işlemle telefona kayıtlı tüm isimler ve numaralar sim kart üzerine geçiyor. Siz sim kartı yeni bir telefona taktığınızda da isimler aynı şekilde rehbere aktarılıyor. Bu işlem hem iOS hem de Android işletim sisteminde “Ayarlar > Rehber/Kişiler > Kişileri Aktar > Telefondan Sim Karta/Sim Karttan Telefona” temel adımları ile yapılıyor.
 • GSM sağlayıcılarının da kullanıcılarına sunduğu birtakım uygulamalar var. Bu uygulamalar da rehber bulutu olarak düşünülebilir. Hangi GSM operatörünü kullanıyorsanız onun rehber yedekleme ve aktarma uygulamasını kullanarak yeni telefona eski telefondaki kişi bilgilerini taşıyabilirsiniz.
 • Sim kartı başka telefona takınca rehber aynen kalsın istiyorsanız, telefon aktarma programlarını da kullanabilirsiniz. Bu programlarla eski telefondaki bilgileri yedekleyebilir ve yeni telefona taşıyabilirsiniz.

Sim Kartı Başka Telefona Takınca WhatsApp Konuşmaları Nasıl Geri Gelir?

Aslında sim kartı başka telefona taktığınız zaman WhatsApp konuşmalarına rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, sohbet yedeğini aktifleştirmek. Bu sayede farklı cihazlardan kendi bilgilerinizle WhatsApp’a giriş yaptığınızda tüm konuşmaları aynen görebilirsiniz. Sohbet yedeklemesi için yapılması gerekenler şöyle:

 • WhatsApp sohbetleri yeni telefona aktarmak için ilk olarak WhatsApp uygulamasını açın.
 • Ardından “Ayarlar” menüsüne gelin. Bu menü iOS cihazlarda sağ altta yer alır. Android cihazlarda sağ üstteki üç noktaya tıkladığınızda çıkar.

Sim Kartı Başka Telefona Takınca WhatsApp Konuşmaları Nasıl Geri Gelir

 • Ayarlar menüsüne geldiğinizde listede “Sohbetler” diye bir sekme olduğunu göreceksiniz. Buna tıklayın.

whatsapp konuşma geçmişi aktarma

 • Açılan sayfada “Sohbet Yedeği” yazısını seçin.

whatsapp sohbetleri yeni telefona aktarma

 • Karşınıza yedekleme ekranı çıkacak. Burada “Şimdi Yedekle” diyerek WhatsApp sohbetlerinizin yedeğini oluşturabilirsiniz. Dilerseniz “Otomatik Yedekleme” menüsü içerisinde yer alan “Günlük, Haftalık ya da Aylık” seçeneklerinden birini tercih ederek telefonun düzenli olarak yedek almasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu adımları tamamladıktan sonra yeni bir cihazda WhatsApp oturumu açtığınızda yedeklerinizi rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Sim Kartı Başka Telefona Takınca Galeri Nasıl Aktarılır?

Sim kartı başka telefona takınca fotoğraf ve videoların da aktarılmasını istiyorsanız geniş kapsamlı bir yedekleme yapmanız gerekiyor. Çünkü bahsettiğimiz bu görseller sim karta kaydedilmiyor. Telefon hafızasına işleniyor. Bu nedenle eğer galeri yeni telefona taşınmazsa eski fotoğrafların hiçbiri yeni cihazda görüntülenemiyor. Bu durumdan kaçınmak ve görsellere yeni cihaz üzerinden de erişebilmek için izleyebileceğiniz yolları şöyle sıralayabiliriz:

 • Fotoğraf ve video gibi dosyaların yeni telefona aktarılması için yapılabilecek en iyi şey yedek almaktır. Bu yedekleri sonrasında yeni telefona rahatlıkla yükleyebilirsiniz. Burada isterseniz işletim sistemlerinin kendi uygulamalarını kullanabilirsiniz. Google Drive hesabı ya da iCloud ile tüm dosyaları yedeklemeniz mümkün. Sonrasında aynı hesaba yeni cihaz üzerinden giriş yaparak dosyaları indirebilirsiniz.
 • Telefon kopyalama uygulamaları da fotoğrafları yeni cihaza aktarmak konusunda oldukça başarılı. Bu uygulamaları yeni telefonla senkronize ederek galeriyi kopyalamak mümkün. Smart Switch, Phone Clone ya da CLONEit gibi uygulamalar kullanarak eski telefondaki fotoğraf ve videoları yenisine aktarabilirsiniz.
 • Aktarım işlemi için bilgisayarı da kullanabilirsiniz. İşletim sistemine uygun masaüstü uygulamaya bilgisayara bağladığınız telefondaki verileri aktarabilirsiniz. Sonrasında verileri aynı uygulama üzerinden yeni cihaza taşıyabilirsiniz.
 • Galerinizdeki dosyaları telefon hafızasında saklamak yerine bir hafıza kartında saklamayı tercih ederseniz hafıza kartınızı sim kartınızı taşıdığınız telefona takarak tüm dosyalara ulaşmaya devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Bayramda Toplu Mesaj Göndermenin Kolay Yolu: Whatsapp Toplu Mesaj Nasıl Gönderilir?

WhatsApp Konuşmaları Yedekleme Nasıl Yapılır? Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz