RTÜK’ten yayın lisansı alan HBO Max, heyecan yaratan bu gelişmenin ardından bugün Türkiye’de yayına başlayacağı haberlerine ilişkin açıklamada bulundu. Warner Bors’un açıklaması hayal kırıklığı yarattı.

Son birkaç yılda milyonlarca abone kazanan HBO Max’in bu yılın başlarında ülkemize geleceği haberleri izleyicileri heyecanlandırmıştı. Platformda yayınlanacak olan ilk Türk dizisinin kadrosu bile belirlendikten sonra HBO Max, ani bir kararla ülkemizdeki tüm faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Tüm bunların ardından, geçtiğimiz aylarda HBO Max, Türkiye’den tamamen çekildiğini duyurmuştu. Ancak geçtiğimiz günlerde RTÜK Başkanı’nın açıklamaları ümitleri yeniden yeşertti. RTÜK’ün HBO Max’ın Türkiye’de yayına başlamak için onay aldığı haberi bizleri sevindirmişken, Warner Bros’tan bugün tüm bu gelişmeleri yalanlayan bir açıklama daha geldi.

RTÜK Başkanı’nın Duyurusundan Sonra HBO Max’ten Açıklama Geldi!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), HBO Max’in yakın zamanda yaptığı lisans başvurusunu incelemiş ve ABD’li yayın platformuna 10 yıllık yayın lisansı vermişti. Bu sayede platformun ülkemize gelmesinin önünde kağıt üstünde hiçbir engel kalmamıştı. Başkan Ebubekir Şahin, haberi sosyal medya hesabından “Ülkemizin yasalarına uyan, toplumsal değerlerimize saygı gösteren her kuruluşa desteğimiz dün olduğu gibi bugün de devam ediyor. Global bir marka olan HBO Max isimli internet yayın platformunun ülkemizde yayın hakkı için yaptığı lisans başvurusu onaylanmıştır. Lisansı hayırlı olsun” ifadeleriyle paylaşmıştı.

RTÜK Başkanı’nın açıklamasından sonra HBO Max’ten cevap geldi. HBO Max, ““Basında çıkan son haberlerin aksine, Warner Bros. Discovery olarak HBO Max’i Türkiye’de yayına almak gibi bir planımız yoktur. Daha önce de belirtildiği gibi, Warner Bros. Discovery, 2023 yılında HBO Max ve Discovery Plus servislerini birleştirme kararı aldı. Warner Bros. Discovery’nin sunacağı bu yeni hizmet, 2024’ten itibaren Avrupa’da kullanıma sunulacak ve ilk olarak HBO Max’in hali hazırda mevcut olduğu pazarlarda yayına başlayacaktır.” şeklindeki açıklamasıyla Türkiye’de asla faaliyet göstermeyeceğini belirtti.

Peki Yanlış Anlaşılmaların Sebebi Neydi?

Warner Bros. Discovery’nin Türkiye iletişim ajansından alınan bilgilere göre, HBO Max, RTÜK’e lisans başvurusunu çok önceden yapmış, onay alınana kadarsa Türkiye’ye giriş planlarını iptal etmişti. Türkiye’ye gelmeme kararı alındığında lisans süreci tamamlanmadığından RTÜK onayı, firma Türkiye planlarını iptal ettikten çok sonra gelmiş oldu.

Özetle HBO Max, Türkiye’de yayın hayatına başlamak için gerekli lisansı aldı. Böylece Türkiye’de yayına başlamak için önünde fiziki bir engel kalmadı. Ancak firma, mevcut planları çerçevesinde Türkiye’de yayına başlamayı düşünmüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz