Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Çektiği her filmi bir başyapıt niteliğinde olan Stanley Kubrick’in sinema dehası olarak adlandırılması çok olağan. Kubrick’in unutulmaz filmleri arasında yer almayı başaran Eyes Wide Shut da erotizm, gerilim, gizem üçgeni içerisinde izleyicisini hapseden bir film olarak anılıyor. 

Tom Cruise ve Nicole Kidman’ın başrolünde olduğu film evli bir çiftin yeni bir deneyim içerisine girerek içlerindeki en gizli ve en güçlü dürtüleri bulmalarını konu ediniyor. Birçok ikonik sahnesi ve akıllara kazınan erotik gerilimi ile kendini beyazperdede unutulmaz bir yere konumlandırmış film hakkında mutlaka bilinmesi gereken 3 olay var. Stanley Kubrick’in son filmi olmasının yanı sıra, Eyes Wide Shut sinema tarihinde akıllarda en çok soru oluşturan eser ünvanına da sahip. 

Kubrick, tüm eserlerini olağanüstü bir mükemmeliyetçilikle tamamlayan bir yönetmen. Öyle ki filmin baş rolünde olan Tom Cruise ve Nicole Kidman’la süresiz bir anlaşma yaptılar. Çünkü Kubrick filmin mükemmel olması için ne kadar süre gerekeceğini söyleyemedi. Çekimler sırasında da Kubrick’in mükemmeliyetçiliği kendini gösterdi öyle ki Tom Cruise, bir kapıdan geçmesi gereken kısacık sahne için 95 tekrar aldı. 95. çekimde istediği etkiyi alan Kubrick, sahneyi sonlandırmış oldu. Mükemmeliyetçiliğini filmin her detayında gördüğümüz Kubrick’in Eyes Wide Shut filmi Guiness rekorlar kitabına o zamana kadar çekilen en uzun film olarak girdi. Çekimlerine 1996 yılının sonlarında başlanan film 1998’in Ocak ayında çekimlerini bitirmiş oldu.

Filmde evli bir çifti canlandıran ve gerçek hayatta da evli olan Tom Cruise ve Nicole Kidman’ın erotik sahneleri ve içlerindeki dürtüleri gerçekten yansıtabilmeleri için Kubrick farklı yollar denedi.  Bunlardan biri evli çift olan Harford’ların seks sahnesiydi. Bu seks sahnesindeki tek eşliliği ve mahremiyeti yansıtmak için filmde Kubrick kapalı set içinde çalıştı ve hatta kameranın kaydettiğini fark etmeden oyuncuların doğal hallerini çekti. 

New York’lu bir çiftin hayatını, anlaşmazlıklarını, erotizmini anlatan filmin tamamı aslında Londra’da çekildi. Kubrick filmi Londra’da çekmeye başladı ancak filmin ilerlemesiyle iç ve dış çekimlerin önemi arttı. New York görüntülerine ihtiyaç duyuldu. Ancak Stanley Kubrick’in uçak ve uçma korkusu olduğu için filmin çekimleri sırasında Kubrick Amerika’ya yolculuk yapmayı red etti. Bunun üzerine Cruise’un şehirde yürüdüğü sahneler için bir set kuruldu. Greenwich yakınlarında çok gizli bir set kuran Kubrick bu set içerisinde büyük bir ekip ile New York’u tekrar yarattı ve tam ölçülerle ve gazete standlarının tıpatıp benzerleriyle beraber kapalı sette New York şehrinin atmosferi tekrar yaratıldı.

Bu mükemmeliyetçilik sadece Eyes Wide Shut filmi için elbette geçerli değil, Kubrick’in her filminde gösterdiği genel tavrı bu şekilde. Kubrick’in her izlendiğinde farklı birçok şey fark edilen sahnelerine gösterdiği özen oldukça fazla. Sinema dünyasına adını altın harflerle yazdıran önemli yönetmen Stanley Kubrick sinema dünyasına son sözü ise ‘Fuck’ oldu. Eyes Wide Shut’taki son replik olan ‘Fuck’ Stanley Kubrick’in gizemli ve akıl almaz zihnini gözler önüne seriyor.