“Bzigo” isimli girişim şirketi, sivrisinek avlamak için lazer ışınlarını kullanan otonom bir cihaz geliştirdi. Cihaz sivrisineğin olduğu noktayı kendi başına doğru bir şekilde tespit edip işaretleyebiliyor ve onu piksel küçüklüğündeki diğer cisimlerden ayırt edebiliyor. Ürünün, 2021’e kadar kullanıcı beğenisine sunulması planlanıyor. 

Sivrisinekler, ölümcül hastalıklara sebep olduğu bölgelerde hala ciddi bir sorun teşkil ediyor. Dünyada sivrisinek sorununu hafifletme ya da imha etmeye yönelik pek çok teknik kullanılıyor olsa da bunların neredeyse hiçbiri lazerden faydalanmıyor. “Bzigo” isimli 3 yaşındaki girişim şirketi ise konuyla ilgili sivrisinek avlamayı kolaylaştırabilecek lazer ışınlarını kullanan otonom bir cihaz geliştirdi. Şirket tarafından geliştirilen cihaz, sivrisineğin yerini doğru bir şekilde tespit edebiliyor ve sonrasında bir lazer işaretçisi aracılığıyla bulunduğu noktayı işaretlerken akıllı telefon bildirimi gönderiyor. 

Cihaz; içerisinde bir kızılötesi LED, bir yüksek çözünürlüklü ve geniş açılı kamera, bir özel optik ve bir işlemci bulunduruyor. “Bzigo” tarafından geliştirilen sivrisinek avcısının sunduğu en büyük yenilik ise sivrisineği ve toz gibi piksel küçüklüğündeki diğer cisimleri hareket kalıplarını analiz ederek birbirinden ayırt edebilen bir bilgisayar algoritması kullanıyor olması.  

bzigopointer.png

Cihaz ve cihazın sunduğu teknolojilerle ilgili patent kısa bir süre önce onaylandı ve Bzigo’ya verildi. Şu anda şirket, sivrisineği odaya girdiği andan itibaren dakikalar içinde 8 metrelik bir alana kadar tespit edebilen bir prototipe sahip.  

Bzigo, 2021’e kadar cihazı piyasaya sürmeyi hedefliyor 

Halihazırda hala dünya genelindeki yatırımcılarla üretimi organize etmek için görüşmeler sürdüren Bzigo, cihazı 2021’e kadar piyasaya sürmeyi hedefliyor. Kullanıcılar şu anda “bzigo.com” üzerinden 9 dolarlık depozito bedeli karşılığında ürünü ayırtabiliyor. Depozito ödemesini yapmış kişiler, ürünün piyasaya sürülüşünün ardından satışta olması beklenen tahmini fiyat 169 dolar üzerinden ise 30 dolar indirim almaya hak kazanıyor.  

Daha önce de pek çok şirket, sivrisineklere yönelik daha iyi bir çözüm geliştirmek için teknolojiyi kullanmayı denemişti. Bu şirketler mor ötesi ve mavi ışık kullanan ürünler geliştirmiş; fakat ışık kullanımı sivrisineği çekmek için yetersiz kalmıştı. Ses teknolojilerini kullanan ultrasonik sivrisinek-savarların da benzer şekilde etkisiz kaldığı görülmüştü. Bu yüzden Bzigo üretimi yeni cihazın, sivrisinek sorununa yönelik önemli bir çözüm olabileceği düşünülüyor.