Apple, daha fazla gelir elde etmek için birtakım değişiklikler yapmayı planlıyor. Bu da iPhone ve iPad’lere reklam yağacağı anlamına geliyor! İşte Apple kullanıcılarını çıldırtacak o değişiklikler!

Gizlilik çabaları sebebiyle kendi cihaz ve işletim sistemleri içerisinde kullanıcıya olabildiğince az reklam gösteren Apple, daha fazla gelir elde etmek amacıyla bu standartları değiştirme kararı aldı. Apple’ın geçtiğimiz yıl kullanıma sunduğu Uygulama Takibi Şeffaflığı sayesinde kullanıcılar, hangi uygulamaların onları takip ettiğini ekrana gelen bir bildirim ile öğrenip tercihlerine göre uygulamaları engelleyebiliyorlardı.

Ancak bu özellik, her ne kadar kullanıcı memnuniyetini arşa çıkarsa da hedefli reklamcılığı resmen baltalıyordu. Bloomberg yazarı Mark Gurman’ın haberine göre Apple, bu durumu değiştirmek için, reklamlar konusunda kullanıcıları üzecek fakat kendi menfaatine olacak birtakım değişikliklere imza atıyor.

Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı Kullanıcılara Memnuniyet Şirketlere Zarar Getirdi!

Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı uygulaması, Apple kullanıcılarını büyük ölçüde memnun ederken, reklam tabalı uygulama sahiplerini ve bu stratejiyle çalışan şirketleri büyük ölçüde zarara uğrattı. Zararların boyutuna dair net bir açıklama yapılmasa da Meta, milyon dolarları bulduğunu söyledi.

Apple’ın uygulamaya koyacağı yeni reklam stratejisi, iPad ve iPhone içerisindeki App Store, Apple TV+, Haberler, Hisseler ve hatta Haritalar gibi uygulamaları kapsayacak. Mark Gurman’a göre bu reklamlar, yer aldığı uygulamaya göre kullanıcının faydasını gözetecek şekilde planlanacak. Yani App Store’da uygulama ararken göreceğiniz reklam, internette son aradığınız bir ürüne ait değil, daha çok kullandığınız uygulama türlerine göre ‘öneri’ niteliğindeki reklamlar olacak.

App Store’da Daha Fazla Reklam Kullanıcıları Bekliyor!

App Store’un mevcut algoritmalarına göre uygulama geliştiricileri App Store’da yapılacak ‘basketbol’ ya da ‘hesap makinesi’ gibi arama terimlerine reklam verip üst sıralarda görünebiliyor. Ancak yeni uygulamaya konacak reklam stratejisinden sonra, reklamların App Store içerisinde daha fazla yerde karşımıza çıkması bekleniyor.

Söz konusu reklam stratejilerine dair henüz Apple’dan resmi bir açıklama gelmedi ya da bir görsel paylaşılmadı. Ancak hem kapalı hem de açık beta süreçlerinde daha detaylı görsel ve bilgilere ulaşılabileceği düşünülüyor.

Apple’ın iPhone ve iPad’lerde Daha Fazla Reklam Gösterecek Olması Hangi Noktalarda Eleştiriliyor?

  • Steve Jobs, 2011 yılında iCloud’un hiç reklam içermeyeceğini söylemişti, ancak yeni reklam stratejisi sürecin tam tersi yönde işleyeceğine işaret ediyor.
  • Reklam gösterilecek çoğu uygulama doğrudan Apple’a ait. Bu da on binlerce TL para ödedikten sonra yerleşik uygulamalarda reklam görmeye devam edeceğimiz anlamına geliyor.
  • Son düzenlemelere göre Apple, kullanılan diğer uygulamalardan ve Apple hesaplarından gelen verileri kullanacak. Ancak bunu başka uygulama geliştiriciler yapamazken, Apple’ın gerçekleştirmesi, ciddi bir tekelleşme durumu olduğunu anlatıyor.
  • Ayarlardan reklam kişiselleştirme özelliği kapatılsa bile operatör, cihaz tipi ve son okuduklarınız gibi temel veriler toplanmaya devam ediyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz