CJ 4DPLEX şirketi CES 2020 fuarında, Screen X ve 4DX teknolojilerini birleştiren yeni bir sinema teknolojisi tanıttı. Tanıtılan yeni teknolojinin ismi 4DX Screen  

Sinema salonları bize farklı hikayeleri izleten odaların ötesine geçeli çok oldu. Farklı teknolojilerle donatılan sinema salonları izleyicilere farklı deneyimler sunabiliyor. Uzun zamandır ülkemizde de olan 4DX ve Screen X teknolojilerini birleştiren yeni bir teknoloji tanıtıldı. CES 2020’de, CJ 4DPLEX şirketinin tanıttığı 4DX Screen   yeni sinema salonu teknolojisi her iki sinema salonu teknolojisini birleştirmenin yanı sıra geliştirmelerde de bulunuyor. Bu yeni teknolojinin 200’den fazla özgün teknolojiyi içinde barındırdığı belirtiliyor. 

CJ 4DPLEX şirketinin CEO’su JongRyul Kim, sunulan teknoloji sayesinde dijital platformların veremeyeceği sinema zevkini, sinema salonlarında maksimum düzeyde yaşatmak istediklerini ve bunun için çalıştıklarını söyledi.  

4DX sinema teknolojisi nedir? 

4DX sinema salonları hareketli koltuklar, ışık, su ve koku efektleri ile farklı bir izleyici deneyimi amaçlayan sinema teknolojisidir.

Screen X sinema teknolojisi nedir?  

Screen X teknolojisi ise sinema perdesine doğru daralan yan duvarlara iki yeni perde açmasıyla oluşuyor. Panoramik bir etki yaratıyor. Filmlerin bazı özel sahnelerinde yan ekranlara yansıtılan ek görüntüler ile sinema filminin keyfini üst seviyelere taşıyor. Farklı bir atmosfer yaratan bu teknoloji hiçbir gözlük gerektirmediğinden daha rahat tüketilebiliyor. 

4DX Screen nasıl yenilikler getiriyor? 

Yeni tanıtılan 4DX Screen teknolojisi ise bu özellikleri birleştiriyor. Koltuk hareketlerinde on katı hareket kabiliyeti oluşturduğunu söyleniyor, ayrıca Screen X teknolojisinin panoramik etkisinin de geliştirildiği belirtiliyor. 

Ülkemizde sinema salonlarının teknolojilerini iyi takip ettiğimiz söylenebilir. Bu yeni 4DX Screen teknolojisi yaygınlaşır ve ülkemize gelir mi bilinmez ama gelirse şu anlık sunulan Screen X ve 4DX teknolojilerine sahip sinema seanslarından daha pahalı bir ücreti olması, olası bir durum.  

Samsung’un Deneyim Çağı Vizyonu ve CES 2020’de Tanıttığı Yenilikler

Mekanik evcil hayvan Lovot, CES 2020’de çok sevildi