Dün akşam geç saatlerde İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelgeyle 30 büyükşehirde ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 48 saat sürecek bu sokağa çıkma yasağına uymayanlara verilecek cezalar ve yaptırımlar belli oldu.

Küresel bir kriz yaratan koronavirüs salgını çerçevesinde ülkemizde belli tedbirler ve önlemler alınmaya devam ediyor. Sosyal izolasyonun uygulandığı ülkemizde toplamda 47 bin 29 koronavirüs vakası bulunuyor. Türkiye’de koronavirüs sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşımızın sayısı ise bin 6’ya yükseldi. Koronavirüs salgının yavaşlaması ve kontrol altına alınabilmesi adına dün akşam ise yeni bir genelge yayınlandı. Açıklanan verilere göre, koronavirüs vaka sayılarının büyükşehirlerde daha fazla olduğu ve virüsün bu şehirlerde daha hızlı yayıldığı bilindiği için, yeni bir kararla 30 büyükşehirde ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yapılan yeni açıklamada ise sokağa çıkma yasağına uymayan kişilere verilecek cezalar ve yaptırımlar açıklandı.

İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgede sokağa çıkma yasağı bulunan iller ise: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ve Zonguldak bulunuyor.

Sokağa çıkana 3 bin 186 TL para cezası

Dün akşam saat 22.00 sularında açıklanan yeni tedbir çerçevesinde bugün ise sokağa çıkma yasağına uymayan kişilere verilecek cezalar ve yaptırımlar da bugün açıklandı. 

Buna göre, 48 saat boyunca geçerli olacak sokağa çıkma yasağına uymayan kişilere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklama yaptı.  Yapılan açıklamada, sokağa çıkma yasağının cezası belli oldu. Güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen sokakta bulunmaya devam edenlere 3 bin 186 TL para cezası kesilecek.

30 büyükşehirde ve Zonguldak’ta geçerli olan sokağa çıkma yasağının yaptırımları sadece para cezası ile bitmiyor. Haberlerde yer alan bilgilere göre, bazı vatandaşlar para cezası almalarına rağmen evine dönmüyor. Bu kişilere ise Türk Ceza Kanunu’nun bulaşıcı hastalıklara ilişkin Tedbirlere Aykırı Davranma maddesinde yer alan “Yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi iki aydan bir yıla hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü kapsamında işlem başlatılacağı açıklandı. 

30 büyükşehir ve Zonguldak’ta geçerli olan sokağa çıkma yasağının uygulanmaya başlamasının sebebi ise, özellikle büyükşehirlerde tespit edilen vaka sayılarının fazla olma durumu. Kalabalık alanlarda çok daha hızlı yayılan koronavirüsün yayılma hızını yavaşlatabilmek adına İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı ilan etti.

İlgili Haberler:

Sokağa çıkma yasağından muaf tutulan yerler ve kişiler açıklandı

Coronavirüs gıda ürünlerine bulaşır mı?

AKILLI TÜRK HAMAMI, TİKTOK, TİNDER, BİTCOİN – DigiToll #2048

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz