Okuma Süresi
2 dakika
Öncelikle gençlerin ardından da dünyada birçok yaş profilinden insanın yoğun bir şekilde kullanmaya başladığı TikTok, güvenlik ve ajanlık eleştirilerine bir çözüm bulmaya çalışıyor. Platform AB yasaklarını kaldırabilmek için bir kez daha atakta.
ABD’de adeta ‘Çin hükümetinin ajanı’ olarak tanımlanan TikTok, birçok Avrupa ülkesinde de çeşitli yasaklamalarla karşı karşıya kalmıştı. Kullanıcı verilerinin bir şekilde izinsiz bir şekilde paylaşılması ve dahası bu verilerin Çin’e aktarılması iddiaları TikTok’u sürekli uğraştıran konulardan. Son dönemlerde gittikçe artan bu iddialara ve hatta gelen yasaklamalara karşı TikTok, AB yetkilileri için yeni bir proje sundu. Sunulan projeye göre bu endişeleri ortadan kaldırmak için AB’de yaşayan kullanıcıların tüm verileri AB sınırları içerisinde kalacak. İşte detaylar!

Tam Yasaklar Derinleşirken!

Çin kökenli video izleme platformu olan ve dünyanın en popüler uygulamalarından birisi olan TikTok, son zamanların en tartışmalı sosyal medya platformlarından birisi. ABD’nin doğrudan doğruya ‘Çin hükümetinin ajanı’ ilan ettiği TikTok’u ABD ve AB ülkelerinin hükümet yetkililerinin kullanmalarının yasak olduğu bilinen bir gerçek. Hatta söz konusu ülkeler platformu yalnızca hükümet yetkilileri açısından değil tüm toplum açısından yasaklamayı düşünüyorlardı. Ancak yasaklar şimdilik ABD, Kanada ve AB ülkelerinin hükümet çalışanları ile sınırlı kaldı. Hatta verilerin güvenliği konusunda endişeli olan yetkililer TikTok’un politikalarında değişiklik yapmaması halinde platformu kullanıma kapatacaklarını dahi bildirdiler. Ve sonunda TikTok’tan tüm bu şikayetlere ve tehditlere bir cevap geldi.

Project Clover ile Beklenen Özgürlük Gelecek mi?

TikTok, kendisi hakkındaki tüm bu kaygı ve endişeleri gidermek adına bugün yeni veri depolama sistemleri olan Project Clover’ı duyurdu. Clover Projesi (Project Clover) temelde TikTok’un gizlilik ve veri güvenliği üzerine çalıştığı birtakım özelliklerin kullanıma sunulmasını kapsıyor. Buna göre gerekli görüldüğü durumlarda hükümet yetkilileri verileri inceleyebilecek. Ayrıca Avrupa’daki kullanıcılara ait veriler Avrupa’da kalacak. Denetim AB ile ByteDance’in ortaklaşa belirlediği bir güvenlik şirketi tarafından ve periyodik olarak gerçekleşecek. Bu konuda güvenlik şirketi asıl olarak TikTok kullanıcılarının verilerinin gizlice Çin’e aktarılıp aktarılmadığını denetleyebilecek. Yani kısaca TikTok, Clover Projesi ile birlikte AB yetkililerinin yasaklarından sıyrılmayı ve Avrupa’da daha özgür bir şekilde faaliyet göstermeyi amaçlıyor. Söz konusu projenin TikTok açısından işe yarayıp yaramayacağı ve projenin başka ülkelerde de hayata geçirilip geçirilmeyeceği merak konusu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz