Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaDonanımSony, A8 Serisine Ait 4K HDR OLED TV Modellerini Satışa Çıkardı!

Sony, A8 Serisine Ait 4K HDR OLED TV Modellerini Satışa Çıkardı!

Sony, A8 serisinde yer alan 4K HDR OLED TV modellerini tüm Avrupa ve Türkiye’de satışa sundu. 65 inç ve 55 inç ekran boyutu seçenekleriyle kullanıcı beğenisine sunulan modeller, Sony’nin görüntü işleme ve ses alanlarındaki en güncel teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. 

Sony, A8 serisine eklediği yeni 4K HDR OLED TV modellerini tüm Avrupa ve Türkiye’de satışa çıkardığını duyurdu. 65 inç ve 55 inç ekran boyutu seçenekleriyle kullanıcı beğenisine sunulan modellerde, “X1 Ultimate Görüntü İşlemcisi” bulunması pek çok teknoloji-severin dikkatini çekti. İşlemcinin, görüntü verilerini hassasiyetle analiz ederek OLED’in yoğun kontrastını ortaya çıkarabildiği ifade edildi. Sony aynı zamanda, televizyon modellerinin parlak alanlarda renk ve kontrastı iyileştiren “Pixel Contrast Booster” teknolojisine sahip olduğunun da altını çizdi. Bununla birlikte “Acoustic Surface Audio” ses teknolojisi sayesinde, A8 serisinin çok boyutlu bir görsel-işitsel deneyim sunabildiğine işaret edildi. Şirket; bu teknolojinin, kullanıcıların duyduğu sesin sahnede aksiyonun gerçekleştiği yerden gelmesini mümkün kıldığını belirtti.  

Diğer yandan Sony, süper ince ve tek parça tasarıma sahip olan modellerde bir ilke de imza attı. Şirket, ilk kez bir OLED TV’de kendi geliştirdiği “X-Motion Clarity” teknolojisini kullandı. Bu sayede yüksek hızdaki görüntülerin bile daha az parlaklık kaybıyla aslına sadık kalabildiği, akıcı ve net göründüğü ve bulanıklığın minimuma indirildiği ifade edildi. Ekstra vurucu sesler elde edebilmek üzere cihazın arkasına görünmez biçimde yerleştirilen derin bas hoparlörlerin ise aksiyon filmleri ve müzik için ideal olan, daha dinamik ve bas ağırlıklı bir ses ortamı yarattığı belirtildi.  

Sony A8 serisi, “Ortam Optimizasyonu” teknolojisini de bünyesinde barındırıyor

Sony A8 Serisi

“Ortam Optimizasyonu (Ambient Optimization)” teknolojisine sahip modellerin, görüntü ve ses kalitesini herhangi bir ortama göre optimize edebildiğine işaret edildi. Sony, söz konusu teknolojinin; görüntü parlaklığını odadaki ortam ışığına göre ayarladığının, aydınlık odalarda parlaklığı yükselttiğinin ve karanlık odalarda parlaklığı azalttığının altını çizdi. Bununla birlikte Ortam Optimizasyonu’nun, odada bulunan ve sesi emebilecek ya da yansıtabilecek nesneleri tespit ederek ses kalitesinde kayıp yaşanmaması adına akustiği buna göre ayarlayabildiği de ifade edildi.  

İçerik oluşturucunun vizyonuna ve niyetine sadık kalmayı mümkün kılan “Netflix Calibrated Mode” teknolojisini de bünyesinde barındıran Sony A8 serisi nin; Google Asistan, Google Play Store ve Chromecast’i de bulunduran Android TV özelliği sayesinde içerik, hizmet ve cihazlara erişimi kolaylaştırdığı da belirtildi.  

Sony A8 4K HDR OLED TV özellikleri nelerdir?

Sony A8 4K HDR OLED TV

Sony A8 4K HDR OLED TV modellerinin teknik özellikleri ise şu şekilde:

Ekran boyutları: 65 inç (164cm) ve 55 inç (139cm) 

 • Object-based Super Resolution, Object-based HDR remasterSuper Bit Mapping™ 4K HDR ve Dual veritabanı işleme teknolojileri ile, en üst düzey 4K HDR izleme deneyimini sunan görüntü işlemcisi X1™ Ultimate. 
 • Pixel Contrast Booster, 8 milyon kendinden aydınlatmalı piksel ve OLED için Sony orijinal panel denetleyicisi.
 • OLED için X-Motion Clarity: Yüksek yenileme hızı sayesinde parlak, net ve akıcı görüntüler.
 • İki derin bas hoparlör sayesinde gelişmiş Acoustic Surface Audio™. 
 • Dolby VisionTM ve Dolby AtmosTM entegrasyonu. 
 • Ortam Optimizasyonu (Ambient Optimization) teknolojisi sayesinde, görüntü ve ses kalitesini izleme ortamına optimize etme imkanı.
 • TRILUMINOS Ekran.
 • Google Home özellikli cihazların da aralarında bulunduğu akıllı hoparlörler ile entegrasyon imkanı.  
 • Apple AirPlay 2 ve HomeKit gibi çoğu cihaza kolay bağlantı. 
 • Android TV ile içerik ve hizmetlere hızlı erişim. 
 • Custom Mode: Sony’ye özel izleme modları sayesinde içeriğin üreticisinin hayal ettiği şekle sadık bir izleme deneyimi ve izleyici zevkine uygun farklı izleme seçenekleri.
 • Netflix Calibrated Mode: Netflix programlarında yüksek sinematik vizyon ve niyete sadık bir izleme deneyimi.
 • IMAX Enhanced: IMAX Enhanced içeriklerinden en iyi şekilde faydalanabilme imkanı. 

 Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Sony Yeni Vlog Kamerası ZV-1 ‘i Tanıttı

Sony, Amiral Gemisi LED TV‘sini Satışa Sundu

Sony, Dünyanın İlk Yapay Zeka ile Desteklenen Akıllı Görüntü Sensörlerini Duyurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR