Sony Yeni Vlog Kamerası ZV-1 'i Tanıttı
Okuma Süresi
5 dakika

Sony, yeni fotoğraf makinesi ZV-1’i tanıttı. Vloggerlar için ihtiyaçlarına yönelik geliştirilen Sony ZV-1 , pratik kullanımı ve yüksek görüntü kalitesiyle dikkat çekiyor. Cihaz sosyal medya platformlarına uyumlu video kaydı imkanı ve görüntü düzenleme imkanı da tanıyor. 

Sony , hafif, kompakt ve “hepsi bir arada” çözüm sunan cep vlog kamerası ZV-1 ’i  tanıttı. Baştan sona içerik üreticileri ve video bloggerlar için tasarlanan ZV-1, kolay kullanım özellikleriyle dikkat çekiyor.  Cihaz ayrıda üstün görüntüleme teknolojisi sayesinde, beceri seviyesi ne olursa olsun tüm içerik üreticileri için ideal bir yapıya sahip.

Doğrudan içerik üreticileri hedeflenerek geliştirilen ZV-1, sahip olduğu teknoloji, ayar ve modlar ile kullanıcılara birçok imkan tanıyor. Görüntünün öznesine odaklanan ve özneyi ön plana çıkarmayı vadeden cihaz, içerik üreticilerinin işini kolaylaştıracak gibi duruyor.

24-70mm[i]F1.8-2.8 ZEISS® Vario-Sonnar T* geniş diyafram açıklığına sahip lense sahip ZV-1, DRAM çipli 1.0-tipi Exmor RS® CMOS görüntü sensörüne sahip. Cihaz bu özellikler ile başarılı bir bokeh efekti (bulanıklık) yaratarak öznenin arka plandan bağımsız öne çıkmasını sağlıyor.

Cihaz, Sony’nin geliştirdiği otomatik netleme sistemi sayesinde, görüntünün öznesine kilitlenip yüksek doğruluk ve hızla özneyi takip edebiliyor. ZV-1, yüksek çözünürlük sağlamanın yanında gürültüyü de azaltan LSI sensörüyle yeni nesil BIONZ X™ görüntü işlemcisine sahip. Aynı zamanda, yüksek görüntüleme teknolojisini kaliteli, kapsamlı ses seçenekleriyle bir araya getiriyor.

ZV-1, Sony’nin yana açılan değişken açılı LCD dokunmatik ekrana sahip ilk kompakt fotoğraf makinesi; bu sayede, harici ses aksesuarları bağlıyken özçekim modunda çekim yapmayı kolaylaştırıyor. Tüm video ihtiyaçlarını karşılamak üzere ZV-1, 4K video kaydı[ii]ve yerleşik görüntü sabitleyici de dahil çeşitli gelişmiş video özellikleri içeriyor.

Vloggerlar için başarılı bir kamera 

Vloggerlar için başarılı bir kamera 

ZV-1, vloggerlar için birçok farklı imkanı ve başarılı özelliği bünyesinde barındıran bir kamera. Cihaz, sahip olduğu teknolojiyle video kaydı esnasında iki ayrı arka plan bulanıklığı seviyesi arasında kolaylıkla geçiş yapabilmek için basit bir çözüm sunuyor. Yeni Bokeh Anahtarı özelliğini kullanarak optik diyafram açıklığını, öznenin netliğini kaybetmeden az ya da çok arka plan bulanıklığı sağlamak üzere hızla ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf makinesinin tepesine yerleştirilmiş olan bu Bokeh düğmesi, kolayca erişilebilir bir noktada yer alıyor ve kendi kendinize zahmetsizce çekim yapabilmenizi sağlıyor.

Cihaz aynı zamanda dikey yönlü videolarda otomatik etiketlemeyleözel olarak akıllı telefon ekranları için hazırlanmış içerikler yüklemeye imkan tanıyor. iOS ve Android için ücretsiz Imaging EdgeTM Mobile uygulaması, ZV-1’de çektiğiniz görüntüleri aktarmanızı, düzenlemenizi ve her yerden anında sosyal medya platformlarına yüklemenizi sağlıyor.

Kullanıcılar, Movie Edit add-on’u kullanarak fazla titreşimli çekimlere gelişmiş sabitleme uygulayabiliyor veya videoyu popüler sosyal medya en/boy oranlarına uyacak şekilde yeniden kadrajlayıp kırpabiliyor.

Ürün Çekimi İçin İdeal 

ZV-1, ürün inceleme ve benzeri video içerikleri çekmeyi oldukça kadar kolaylaştırıyor. Öznenin yüzü ve lensin önüne yerleştirilen nesne arasında hızlı ve hassas netleme geçişleri yapılabilmesini sağlayan yeni Ürün Teşhiri Ayarı sayesinde, fotoğraf makinesinin netleme yapabilmesi için nesnenin arkasına elinizi yerleştirdiğiniz günler geride kaldı.

α™ (Alpha™) ve RX serisi fotoğraf makineleri için geliştirilen üstün teknolojiyi temel alarak ilerleyen bu yeni kompakt fotoğraf makinesinde, gelişmiş otomatik netleme (AF) özelliği, video kaydederken nesnelere yüksek hız ve doğrulukla kilitlenip takip etmeyi sağlıyor. Kalabalık ortamlarda odağı belirli bir öznenin ya da öznelerin üzerinde tutmak için videolarda Real-time Eye AF[iii](Gerçek Zamanlı Göz Seçimi) ve Gerçek Zamanlı Takip özellikleri ZV-1’in, öznenin gözüne/yüzüne kilitli kalmasına ya da gerektiğinde bir yandan AF hızını ve takip hassasiyetini kontrol ederken birden çok özne arasında fark ettirmeden odak değiştirmeye imkân verir.

Güneşli bir günde dışarıda yürürken birden gölgeye geçtiğinizde olduğu gibi çarpıcı aydınlatma değişiklikleri, yeni Yüz Önceliği Otomatik Pozlama (AE) fonksiyonu sayesinde ZV-1 için hiç sorun teşkil etmiyor. Bu fonksiyon, öznenin yüzünü tespit ediyor ve yüze öncelik vererek her ortamda ideal parlaklıkla görüntülenmesini sağlayacak şekilde pozlama ayarı yapıyor. Bu AE teknolojisi aynı zamanda özne beklenmedik bir kararmadan ya da aşırı karanlık çekimlerden kaçınmak için hızla kamerayı çevirdiğinde oluşabilecek sert pozlama değişimlerini de bastırıyor.

ZV-1, cilt tonlarını optimize etmek üzere gelişmiş renk bilimi özelliğinden yararlanıyor. Özellikle özçekim modunda öznenin yüzüne vurguyu artırmak için ZV-1, yumuşak ve doğal bir cilt tonu sağlıyor; aynı zamanda da hem videoda hem sabit çekimde ağız ve gözlerin keskin görüntüsünü koruyor.

Sony ZV-1 Ses Kalitesi 

Sony, yeni ürünü ZV-1 ile kusursuz bir ses kalitesi vadediyor. ZV-1, güvenilir ve kapsamlı ses seçenekleriyle tam olarak bu ihtiyaca karşılık gelecek donanıma sahip. ZV-1’in dahili mikrofonu içerisinde Sony’nin, son geliştirdiği 3-kapsüllü Yönlü Mikrofon yer alıyor; bu mikrofon, özellikle özçekim modundayken ileri yönlü ses kaydı ile öznenin sesini net şekilde yakalarken arka plan gürültüsünü minimize etmek üzere tasarlandı. Ek olarak ZV-1’de çok çeşitli harici mikrofonları bağlayabileceğiniz standart 35mm mikrofon jakı ve Çoklu Arabirim Yuvası™ (MI yuvası) bulunuyor. ZV-1 ile birlikte, rüzgârın etkisini azaltmak üzere kullanılan ve MI yuvasının üzerine yerleştirilen bir rüzgâr siperi[iv]aksesuarı da geliyor.

Video Bloglar için Optimize Edilmiş Tasarım ve İşlevsellik

ZV-1, içerik üreticileri ve video bloggerlar düşünülerek tasarlandı. Bu kompakt, hafif (takribi 294g / 105.5mm x 60.0mm x 43.5mm) fotoğraf makinesi, Sony’nin yana açılan değişken açılı LCD dokunmatik ekrana sahip ilk kompakt fotoğraf makinesi; bu özellikleri sayesinde, içerik üreticilerine, opsiyonel harici mikrofonlarını ek bir bağlantı parçasına ihtiyaç duymadan MI yuvası ile kullanarak çekim düzeneklerini sadeleştirme olanağı sunuyor.

ZV-1, kolay ve rahat tutuş imkânı veren tasarımı, video kayıt özelliğine hızlı erişim için fotoğraf makinesinin üst kısmına yerleştirilmiş büyük REC (kayıt) düğmesi ve kameranın ön tarafındaki aktif olarak kayıt yapıldığını gösteren kayıt lambası sayesinde tek elle rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

ZV-1 aynı zamanda görüntü sabitleme alanında da önemli gelişmeler sunuyor. Fotoğraf makinesini elde tutarak yürürken bile sabit görüntü kaydı yapılabilir. HD (aktif mod) ile kaydederken optik ve elektronik sabitleme yöntemleri birleştirilerek standart SteadyShot™’tan 11 kat[v]daha az sarsıntı sağlanıyor. Optik SteadyShot™ (aktif mod) kullanarak 4K çekim yaparken sabitleme etkisinde standart SteadyShot’ın 8[vi]katına kadar iyileşme elde edilebiliyor. ZV-1’in aynı zamanda kablosuz uzaktan kumandalı GP-VPT2BT Çekim Kolu ile uyumlu olması, kablosuz bağlantı ile birleşerek ek sabitleme olanağı ve konfor sunuyor.

Sınıfına öncülük eden Ses ve Video (AV) Özellikleri

ZV-1, küçük boyutuna rağmen profesyonel düzeyde video çekimi yapabilmesini sağlayan pek çok özelliğe sahip:

  • Yüksek veri aktarım hızlı XAVC S™ codec.[vii]ile tam piksel çıktısı ve sıfır piksel kaybı ile 4K video kayıt
  • Sektör standardı 3.5mm mikrofon girişi
  • Hibrit Log-Gama (HDR)[viii]/ S-Gamut3.Cine / S-Log3, S-Gamut3 / S-Log3
  • Çarpıcı time-lapse videolar[ix]için Zaman Atlamalı Çekim[x]
  • 1000fps[xi]’e kadar Süper Ağır-Çekim[xii]kayıt
  • “Imaging Edge™” mobil uygulaması üzerinden ‘Movie Edit add-on’[xiii]uyumluluğu ile en/boy oranlarını çeşitli sosyal platformlara uyacak şekilde düzenlerken görüntü sabitleme

ZV-1 ile Canlı Yayın

ZV-1’i USB ile bir PC’ye[xiv]bağlayarak bir web kamerasına dönüştürmek, içerik üreticilerinin bir yandan ZV-1’in gelişmiş görüntü teknolojisi ve eşsiz özelliklerini kullanırken bir yandan da takipçileriyle gerçek zamanlı olarak etkileşebilmesini sağlar. Sony’nin bu yeni PC yazılımı Temmuz 2020’de piyasaya sunulacak.

Sony ZV-1 Fiyat ve Stok Bilgileri

ZV-1 Video Blog Fotoğraf Makinesi, Haziran 2020’den itibaren Avrupa’da piyasaya sunulacak.

ZV-1 ile ilgili tüm ayrıntılar için: https://www.sony.com.tr/electronics/cyber-shot-kompakt-fotograf-makineleri/zv-1

İlginizi çekebilir:

Canon Profesyonel Yeni Nesil Fotoğraf Makinesi ve Lensini Tanıttı

Fujifilm X-T4 tanıtıldı! Fiyatı ve Teknik Özellikleri

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz