Sony Vlogger'lar için Değiştirilebilir Lensli Vlog Kamerası ZV-E10’u Tanıttı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
6 dakika

Sony, Vloggerlar ve içerik üreticiler için birçok özelliği ile ön plana çıkan yeni değiştirilebilir lensli vlog kamerası ZV-E10 ‘u tanıttı. Yüksek kaliteli video ve ses performansı sunan Vlog kamerası  optimize edilmiş işlevleriyle kolaylık sağlıyor.  

Sony, Alpha serisinin ilk değiştirilebilir lensli vlog kamerası olan yeni ZV-E10’u kamuoyuna tanıttı. Baştan sona vlogger’lar için tasarlanan yeni kamera, Sony’nin gelişmiş görüntüleme teknolojisini üst düzey kullanım kolaylığı ve video içerik üreticileri için optimize edilmiş özellik seti ile bir araya getiriyor.

Vlog kamerası Sony ZV-E10’un merkezinde, yüksek hassasiyet, ayrıntılı doku tasviri ve doğal efekti ile yüksek kalitede görüntüler üretebilen 24,2 megapiksel (yaklaşık, efektif) APS-C Exmor CMOS sensör ve BIONZ X görüntü işleme motoru yer alıyor. Buna ek olarak ZV-E10, bulanık (bokeh) ve net arka plan arasında kolayca geçiş yapabilen “Background Defocus” (Arka Plan Netlik Ayarı) ve odağı öznenin yüzünden vurgulanmak istenen nesneye otomatik olarak kaydıran “Ürün Teşhir Ayarı” modu da dahil olmak üzere, popüler dijital fotoğraf makinesi ZV-1’de vlogger’ların işini kolaylaştıracak özelliklere sahip.

Sony Europe Dijital Görüntüleme Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon Legagneur, “Sony’nin ilk değiştirilebilir lensli vlog kamerası ZV-E10 ile günümüzün içerik üreticilerinin giderek artan ihtiyaçlarına karşılık verecek olmanın heyecanını yaşıyoruz,” diyor. “Yeni ZV-E10, daha büyük sensörlü değiştirilebilir lensli bir kamera işlevselliğini ve mükemmel görüntü kalitesini, video blog hazırlama için özel olarak tasarlanmış kullanıcı dostu özelliklerle bir araya getiriyor. Bu sayede daha gelişmiş bir sisteme geçiş yapmak isteyen video içerik üreticileri için ideal bir araç haline geliyor.”  dedi.

ZV-E10 kamera ve E PZ 16-50mm F3.5-5.6 OSS otomatik zum lensten oluşan yeni bir kit de yine Ağustos ayında piyasada olacak.

Sony Vlog Kamerası ZV-E10 Özellikleri 

Sony Vlog Kamerası ZV-E10 Özellikleri 

ZV-E10, hafif gövdesinin (yaklaşık 12 oz. / 343g) içinde video öncelikli bir tasarım barındırıyor ve içerik üreticilerin kameranın üst kısmına harici mikrofon bağlamasına olanak tanıyan popüler yana açılır değişken açılı LCD Ekrana sahip. Bu, bir yandan çekim hazırlıklarını kolaylaştırırken bir yandan da kullanıcıların ekranı özçekim modunda ve gerek yüksek gerekse alçak açılardan görebilmelerini sağlıyor.

Sony ZV-E10, ekranın yanı sıra, kameranın üst kısmında bulunan ve içerik üreticilerin tek bir dokunuşla tercih ettikleri çekim modları arasında kolayca geçiş yapmalarına olanak tanıyan yeni bir Fotoğraf / Film / Ağır ve Hızlı çekim düğmesi de dahil olmak üzere, video blog hazırlamak için özel olarak tasarlanmış pek çok farklı ve kullanımı kolay işlev içeriyor.

Yeni değiştirilebilir lensli vlog kamerası ayrıca, 4K (QFHD: 3840 x 2160) video çekimi ve yüksek görüntü kalitesine sahip Ağır Çekim (FHD 120p) gibi gelişmiş video özelliklere sahip. Aktif Mod ile elektronik görüntü sabitleme özelliği de bulunuyor ve yürürken ya da elle çekim yaparken bile sabit video kaydı yapabilmeyi sağlıyor. Ayrıca, ZV-E10’Un gelişmiş AF (otomatik netleme) teknolojisi, ileri seviye takip performansıyla hızlı ve hassas AF’nin yanı sıra net ses kaydı için yüksek kaliteli ses sunuyor.

Değiştirilebilir lensli yeni kamera ZV-E10, kullanıcının çekmek istediği her sahne için ideal lensi kullanarak yaratıcı ifade biçimlerinin sınırlarını genişletmesini sağlıyor. Sony’nin E-mount lens serisindeki uyumlu lenslerin çeşitliliği, kullanıcının yaratıcı vizyonuna en uygun lensi seçebilmesine olanak tanıyor.

Sony ZV-E10 ile Gelişmiş Otomatik Netleme

Sony ZV-E10 ile Gelişmiş Otomatik Netleme

Sony’nin ileri seviye AF teknolojisi, kullanıcının netleme görevlerini kameraya bırakmasına ve böylece çekimi kurgulamaya odaklanmasına imkân veriyor. ZV-E10, kameranın hareket halindeyken ve zorlu ortamlarda kayıt yaparken bile hızlı ve hassas otomatik netleme için nesnenin yüzünü ve gözlerini takip etmesini sağlayan ‘video modunda Gerçek Zamanlı Takip yeteneğiyle Hızlı Hibrit AF ve Gerçek Zamanlı Eye AF özelliklerine sahip. Kullanıcılar ayrıca, yaratıcı tercihlerine göre hızlı veya yavaş netleme arasında seçim yapmak üzere kameranın AF Geçiş Hızı ve AF Nesne Değişikliği Hassasiyeti gibi AF ayarlarını kişiselleştirebiliyor.

Ayrıca, ZV-E10’un Dokunmatik Netleme işlevi, kullanıcının ekrana dokunarak durağan görüntülerdeki odak konumunu sezgisel olarak ayarlayabilmesine imkân da veriyor. Kullanıcı, tek bir dokunuşla, odak konumunu anında kadraj içerisindeki bir nesneye kaydırabilir. Bu işlev hem fotoğraf hem de video modlarında kullanılabiliyor.

Sony ZV-E10 ile Yüksek Kaliteli Ses

Sony ZV-E10 ile Yüksek Kaliteli Ses

ZV-E10, Dahili ‘Yönlü 3 Kapsüllü Mikrofon’u ve rüzgâr sesini büyük ölçüde azaltmak üzere cihazla birlikte verilen rüzgâr siperi sayesinde, Sony’nin üstün teknolojisiyle, konuşmacının sesini net bir şekilde yakalayarak kristal netliğinde ses çekimi yapabilmeyi sağlıyor. Daha fazla ses seçeneği için ZV-E10, Çoklu Arayüz (MI) Yuvası Kapağı üzerinden bir dijital ses arayüzüne ve harici mikrofon bağlamak için bir mikrofon jakına sahip. Ayrı bir kulaklık jakının da bulunması, kullanıcının ses kayıtlarını en iyi şekilde takip edebilmek için cihaza kulaklık bağlayabilmesine olanak veriyor. Ses çıkış zamanlaması ayrıca Canlı veya Dudak Senkronizasyonu olarak ayarlanabiliyor.

Sony ZV-E10 Video Özellikleri:

  • Piksel birleştirme olmaksızın tam piksel okumayla dahili 4K video kaydı
  • 4K ile kayıt yaparken 100Mbps ve Full HD kayıt yaparken 50Mbps’de yüksek bit hızlı XAVC S™ kodek
  • Ağır & Hızlı Çekim
  • 120 fps yüksek hızda full HD kayıt
  • Aralıklı Çekim moduyla çarpıcı zaman atlamalı videolar
  • Hibrit Log-Gama (HDR) / S-Gamut3.Cine / S-Log3, S-Gamut3 / S-Log3

Video İçerik Üreticileri için Tasarlandı

Gövde kavranışının kolaylığı ve kameranın üzerine zahmetsizce erişilebilecek şekilde yerleştirilmiş MOVIE (film) düğmesi sayesinde kullanıcılar, yeni ZV-E10’u ile rahatça çalışabiliyorlar. Opsiyonel olarak sunulan Kablosuz Uzaktan Kumandalı Çekim Kolu (GP-VPT2BT, ayrı satılır) ile bir arada kullanıldığında, zum, kayıt ve özellik atanabilen bir kontrol düğmesine kolay erişim sağlanarak tek elle çekim basit bir hale getirilebilir. Kayıt yapılıp yapılmadığını bir bakışta görebilmek için gövdenin ön yüzünde bir de kayıt lambası kontrol edilebilir. Kayıt esnasında aynı zamanda LCD ekranda kırmızı bir çerçeve görünür ve kullanıcının kamera arkasındayken kayıt modunun etkin olup olmadığını bilmesini sağlar.

ZV-E10’un öne çıkan bir diğer özelliği de otomatik zum lensleriyle optik yakınlaştırmayı ve prime lenslerle (birincil lensler) Net Görüntü yakınlaştırmayı çalıştırabilen zum kolu. Kullanıcı, kamerasını bir prime lens’le birlikte kullanırken 4K videoyu çekimini koruyacak şekilde, video çözünürlüğünden kayıp vermeden zum yapabilir. Ayrıca daha fazla yaratıcı esneklik için 8 zum hızı ayarı arasından seçim yapabilir.

Tam şarjla 125 dakika ya da 440 görüntüye kadar çekim yapmaya yeten gücüyle ZV-E10, uzun pil performansı sunuyor.  İç mekânda çekim yaparken, opsiyonel AC-PW20AM gibi AC güç kaynakları enerji sağlayabilir, böylece kullanıcı pil tüketimini dert etmeden kayda devam edebilir. Güç, aynı zamanda bir USB Type-C® konektörü aracılığıyla da sağlanabilir: Konektöre bağlanan harici piller hareket halinde çekim yaparken makineye daha uzun pil ömrü için güç veriyor. ZV-E10’un değişken açılı LCD Ekranı, kameranın pilini korumak için kapalı konuma getirildiğinde Güç tasarrufu moduna geçer ve panel açıldığında anında çekim yapılabilir.

Canlı Yayın için İdeal 

ZV-E10, canlı yayın yaparken daha fazla mobilite sunmak üzere ek bir yazılıma gerek olmaksızın, yalnızca bir PC’ye veya akıllı telefona bağlanarak yüksek kaliteli bir web kamerası veya canlı yayın kamerası olarak da kullanılabilir. Bu özellik, kullanıcının, canlı yayın ya da görüntülü aramalarda hem ZV-E10’un olağanüstü görüntü kalitesinden ve kristal netliğindeki sesinden hem de Yüz Öncelikli AE ve Yumuşak Cilt Efekti’nden yararlanabilmesini sağlar. ZV-E10; UVC (USB Video Sınıfı) / UAC (USB Ses Sınıfı) gibi USB kameralar için kullanılan standartları destekler. ZV-E10 ayrıca kullanıcıların daha uzun kullanım için canlı yayın yaparken USB kablosuyla bir güç kaynağına bağlanmalarına imkân tanır. Ek bir kolaylık olarak, kullanıcı anında canlı yayına başlayabilmek için bu işlevi belirli bir düğmeye atayabilir.

Kolay Veri Dosyalama ve Aktarım

Kullanıcılar, Sony’nin Imaging Edge Mobile uygulaması ile seçtikleri görüntü ve video dosyalarını Wi-Fi üzerinden bir mobil cihaza aktarabilirler. Aynı zamanda RAW görüntü dosyalarının da aktarımı sağlanabilir. Fotoğraf Makinesi, Imaging Edge Mobile uygulamasıyla eşleştirildikten sonra, dosyaların konum verileri mobil cihazdan edinilebilir ve kaydedilebilir. Kullanıcılar, fotoğraf makinesi KAPALI konumda olsa bile Bluetooth üzerinden makinedeki bir SD karttan akıllı telefona (mobil cihaz) dosya aktarabilirler.

İlginizi Çekebilir:

Sony Türkiye, ‘Sony Vlog Academy’ Projesi ile Vlogger Olmak İsteyenlere Ücretsiz Eğitim Veriyor

Sony, 60’ıncı E-Mount Lensi FE 50mm F1.2 GM ’i Tanıttı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz