Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaDijitalSosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Temsilci Atayacağını Açıklayan Twitter, Türkiye’de Resmen Şirket Kurdu 

Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Temsilci Atayacağını Açıklayan Twitter, Türkiye’de Resmen Şirket Kurdu 

Kısa bir süre önce sosyal medya düzenlemesi kapsamında temsilci atayacağını açıklayan Twitter, Türkiye’de resmen şirket kurdu. Popüler sosyal medya platformu, 22 Nisan tarihinde “Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Limited Şirketi”nin kuruluşunu tescil ettirdi. Platformun Türkiye temsilcisinin ise San Francisco’da yaşayan Kevin Cope olduğu kaydedildi.  

Türkiye’de geçen yılın ortalarından beri çalışmaları devam eden sosyal medya düzenlemesi, 2020 yılının Ekim ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşmış ve yürürlüğe girmişti. Düzenleme kapsamında; Türkiye’den günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya platformlarına, ‘sosyal ağ sağlayıcı’ şeklinde bir tanımlama getirilmişti. Buna göre; sosyal ağ sağlayıcıların, Türkiye’de temsilci bildirmesi gerekiyordu. Temsilci bildirmeyen platformların ise aşamalı olarak para cezası, reklam yasağı ve bant genişliği daraltma uygulamalarıyla karşı karşıya kalacağı dile getirilmişti. Twitter da bu kapsamda, geçen ay Türkiye’de temsilci atayacağını açıklayan sosyal medya platformları arasına katılmıştı.  

Twitter Şirket Kurdu

Yaşanan gelişmeler sonrası Twitter, Türkiye’de resmen şirket kurdu. Popüler sosyal medya platformu, 22 Nisan tarihinde “Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Limited Şirketi”nin kuruluşunu tescil ettirdi. Böylece platform, Türkiye’de resmen tüzel bir kişilik kazanmış oldu. 10 bin liralık bir sermaye ile kurulduğu iddia edilen şirketin, 22 Nisan itibarıyla faaliyetlerine başladığı kaydedildi. Şirketin Türkiye’deki merkezinin, Levent’teki Kanyon ofisinde bulunduğunun da altı çizildi. Platformun Türkiye temsilcisinin ise San Francisco’da yaşayan Kevin Cope olduğu kaydedildi. 

TikTok da geçen ay, 100 bin liralık bir sermaye ile Türkiye’de şirket kurmuştu

TikTok Şirket

Diğer yandan; Twitter İnternet İçerik Hizmetleri Ltd. Şti.’nin faaliyet alanları şu şekilde sıralandı:  

“Twitter grubunun global faaliyetleri, ürünleri, idari ve işletmesel süreçleri ile ilgili olarak stratejik, mali, pazarlama, üretim, iş süreçleri, regülasyon, içerik, proje vb. konularında destek sağlamak, yukarıda sayılan her türlü konuda diğer teknik, profesyonel destek, danışmanlık ve hizmet faaliyetlerini yürütmek; internet ve bilişim teknolojilerindeki gelişmeleri takip etmek; internet hizmetleri ve uygulamalarını geliştirmek; internet reklamcılığı da dahil olmak üzere reklamcılık ile ilgili her türlü ürün ve hizmet için doğrudan veya dolaylı olarak satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunmak; yazı, işaret, sembol, resim, fotoğraf, video, ses dahil fakat bunlarla sınırlı olmaksızın kullanıcılar tarafından meydana getirilecek içerikler ile ifade ve gönderilerin internet ortamına aktarılmasına ilişkin internet siteleri, platformlar ve uygulamaları kurmak, bunları işletmek, yönetmek ve geliştirmek; her türlü dijital ortamdaki her türlü içerik hizmeti faaliyetlerinde bulunmak; her türlü web portalı faaliyetlerinde bulunmak; her türlü bilgisayar programlama faaliyetlerinde bulunmak (uygulama, veri tabanı, sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb.). Şirket amacını gerçekleştirmek için her türlü diğer iş ve işlemleri yapabilir, gayrimenkul alabilir, satabilir, kiralar, kiraya verir bunlar üzerinde ayni ve şahsi her türlü hakları tesis edebilir, ipotek alabilir, ipotek verebilir ve ipotekleri fek edebilir; her türlü hukuki, ticari, endüstriyel, finansal ve diğer işlemlerde ve taahhütlerde bulunabilir, sözleşmeler akdedebilir.” 

Türkiye’de temsilci atamayı kabul eden TikTok da benzer şekilde, 29 Mart 2021 tarihinde 100 bin liralık bir sermaye ile TikTok Turkey Dijital Medya ve Reklam Limited Şirketi’ isimli bir şirket kurmuştu. Şirketin Türkiye temsilcisi, İrlanda’da yaşayan Cormac Patrick Keenan olarak belirlenmişti.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter da Türkiye’de Temsilcilik Açıyor

Pinterest, Sosyal Medya Yasası Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atamayı Kabul Etti

Facebook, Sosyal Medya Yasası Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR