Pinterest Temsilci
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Pinterest, sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atamayı kabul etti. Konuya ilişkin açıklama, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından yapıldı. Pinterest’in de temsilcilik açmayı kabul etmesiyle birlikte, düzenleme kapsamında temsilci bildirmeyen platform kalmadığı belirtildi. 

Türkiye’de geçen yılın ortalarından beri çalışmaları devam eden sosyal medya düzenlemesi, 2020 yılının Ekim ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşmış ve yürürlüğe girmişti. Düzenleme kapsamında; Türkiye’den günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan yurt dışı kaynaklı sosyal medya platformlarına, ‘sosyal ağ sağlayıcı’ şeklinde bir tanımlama getirilmişti. Buna göre; sosyal ağ sağlayıcıların, Türkiye’de temsilci bildirmesi gerekiyordu. Temsilci bildirmeyen platformların ise aşamalı olarak para cezası, reklam yasağı ve bant genişliği daraltma uygulamalarıyla karşı karşıya kalacağı dile getirilmişti. Bunun üzerine; TikTok, VK, YouTube, LinkedIn ve Dailymotion gibi bazı platformlar, Türkiye’de temsilcilik açacağını açıklamıştı. Benzer şekilde; Facebook, Instagram ve Twitter da kısa bir süre önce yasa kapsamında temsilci bildiren platformlar arasına katılmıştı. Fakat Pinterest, hala konuyla ilgili sessizliğini koruyordu. Türkiye’de hizmet veren Pinterest dışındaki diğer tüm sosyal medya platformlarının, temsilci atadığı da biliniyordu.

Pinterest’e, halihazırda verilmiş 10’ar ve 30’ar milyon liralık para cezaları da bulunuyordu. Platform, para cezalarının ardından sosyal medya yasası kapsamında belirtilen süre dolmasına rağmen hala Türkiye’de temsilci bildirmediği gerekçesiyle reklam durdurma cezası da almıştı. Şirketin tekrar temsilci bildirmemesi durumunda ise ilk aşamada yüzde 50, ikinci aşamada yüzde 90 bant genişliği daraltma cezası ile karşı karşıya kalacağı ve platforma erişimin, dolaylı yoldan kısıtlanacağı ifade edilmişti. Yaşanan gelişmeler sonrası, Pinterest de sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atamayı kabul etti. Konuya ilişkin ilk açıklamayı, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan resmi Twitter hesabı üzerinden yaptı. 

Sayan, Pinterest ve Türkiye temsilciliği ile ilgili açıklamasında yasayla ilgili gelişmeleri de özetledi

Pinterest Türkiye Temsilciliği

Sayan, Pinterest ve Türkiye temsilciliği ile ilgili açıklamasında “Haberler güzel. 7253 sayılı kanun kapsamında Pinterest de bugün Türkiye’ye temsilcisini atadı. Böylelikle ülkemizde günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılardan temsilci atayacağını bildirmeyen kalmadı” ifadelerini kullandı. Bakan Yardımcısı, konuyla ilgili değerlendirmelerinde ayrıca “Ülkemiz için büyük bir kazanım olan bu yolda, milletimizin dijital dünyadaki hakları artık daha etkin korunacak. Vatandaşlarımız karşılarında muhatap bulabilecek, sosyal ağlardaki mağduriyetleri daha hızlı giderilecek” ifadelerine de yer verdi. Yapılan paylaşıma, yasanın yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2020 tarihinden bu yana yaşanan tüm gelişmeleri özetleyen bir görsel de eklendi. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Twitter da Türkiye’de Temsilcilik Açıyor

Twitter ve Pinterest, Türkiye’de Hala Temsilci Bildirmedikleri Gerekçesiyle Reklam Durdurma Cezası Aldı!

Facebook, Sosyal Medya Yasası Kapsamında Türkiye’de Temsilci Atayacağını Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz