Okuma Süresi
2 dakika

Günümüzde yaygın olarak kullanılan sosyal medya araçları hemen hemen hepimizin vazgeçilmezlerinden birisi haline gelmiş durumda. Ancak tabii ki, sosyal medya hesaplarının artmış olması bu hesapların temizliğinde de ayrı bir sorun teşkil ediyor. Bu konuda ise size yardımcı olabilecek bazı hizmetler var elbette. Bir siber güvenlik şirketi olan ESET’in paylaşmış olduğu sosyal medya hesaplarında dijital karmaşaya düzen getirecek önerilerini sizinle paylaşıyoruz.

Son zamanlarda birçok kişinin rahatsızlık duyduğu konuların başında dijital ortamlarda yapmış oldukları paylaşımlara dair duyulan pişmanlıklar geliyor. Öyle ki, hepimiz geçmişte paylaşmakta sakınca görmediğimiz bir paylaşımı belli bir zaman sonra silmek, yani bir dijital temizlik yapmak isteyebiliriz. Eğer siz de sosyal medya hesaplarınızda bir temizlik yapmak istiyorsanız işte sizin için harika bir fırsat!

Parola Yöneticisi Kullanın

Geçmişte en özel bilgilerinizden bazılarını dünyayla paylaşmayı çok istekli olmuş veya daha sonra pişman olabileceğiniz bir gönderi paylaşmış, az tanıdığınız veya arkadaş listenize eklediğinizi unuttuğunuz birçok kişiyle arkadaş olmuş olabilirsiniz. Bu durumda dijital izinizi temizlemenin zamanı gelmiş olabilir. Diğer yandan parola yöneticisi kullanmak da oldukça avantajlı bir durum. Parola yöneticileri, dijital hesap güvenliğinizi iyileştirmenin en mükemmel ve en ucuz yoludur denilebilir. Ve parola yöneticileri ESET Smart Security Premium gibi güvenlik programı paketleri ile kullandığında iki kat iyileştirme sunar. Böylelikle ‘parola kasaları’, her bir çevrimiçi hesabınız için kolaylıkla güçlü ve benzersiz parolalar oluşturmak yoluyla sizi kolayca ele geçirebilir parolalar kullanmak, parolalarınızı birçok çevrimiçi hesapta tekrar tekrar kullanmak gibi en yaygın hataları yapmaktan alıkoyar.

Farklı Parolalar ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullanın

Siber suçlular için en elverişli durumlardan birisi de, farklı birçok hesapta aynı parolanın kullanılmasıdır. Bu nedenle her bir parolanızın birbiri ile benzersiz olmasını sağlamalısınız. Çünkü bir parola çalınırsa suçlular genellikle kişinin diğer hesaplarına giriş yapmak için aynı kullanıcı adı/parola kombinasyonunu denerler. Dijital güvenliğinizi sağlamak için bir diğer yöntem de iki adımlı doğrulama (2SV) olarak da bilinen iki faktörlü kimlik doğrulamasıdır(2FA). Bu durumda parolanız çalınsa bile siber suçluları engelleyebilirsiniz. Facebook, Twitter, Google ve Apple dahil birçok çevrim içi hizmet, 2FA özelliği sunuyor. Fakat bunun için hesabınızın güvenlik ve gizlilik ayarlarında bu özelliği arayıp etkinleştirmeniz gerekiyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz