" Coronavirüs sebebiyle tüm işyerleri kapatılacak " diyen belge sahte çıktı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Coronavirüs sebebiyle sosyal medyada birçok yanlış bilgi dolaşıyor. Bunlardan biri de Türkhane isimli Twitter hesabından “Gizli Belge – Covid-19 Ek Önlemler” başlığıyla yayınlanan belge. Sosyal medyada dolaşıma sokulan bir belgede ” coronavirüs sebebiyle tüm işyerleri kapatılacak ” ibaresi yer almıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , yaptığı açıklamayla belgeyi yalanladı.

Sosyal medya ve WhatsApp gruplarında dolaşan birçok yanlış bilgi coronavirüs hakkında yanlış ve yanıltıcı bilgi içeriyor. Bunlardan bir yenisi de Türkhane isimli Twitter hesabından “Gizli Belge – Covid-19 Ek Önlemler” başlığıyla yayınlanan belge oldu. Belgede ” coronavirüs sebebiyle tüm işyerleri kapatılacak ” ibaresi yer almıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada market çalışma günleri hakkında sosyal medyada dolaşan belge için “Uydurma” dedi.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından “Gizli Belge” sıfatıyla “Covid-19 Ek Önlemler” başlığıyla yayınlandığı iddia edilen belge, sosyal medyada infial yarattı. Belgede, bakanlığın tüm iş yerlerine faaliyetlerini sonlandırma çağrısı yaptığı ifadeleri yer aldı.

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Semih Korkut adına düzenlenen sahte belgede, “20.03.2020 tarihinden itibaren; eczaneler ve hastaneler hariç olmak üzere, insanların toplu olarak bir araya gelebileceği spor salonları, yüzme havuzları ve bazı spor tesisleri, kulüpler, dernekler, galeriler, kütüphaneler, ibadethaneler, parklar, otobüs terminalleri, alışveriş merkezleri ile 3 kişiden fazla çalışanı bulunan işletmelerin geçici olarak kapatılması gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Buna ek olarak, market çalışma günleri hakkında “23/03/2020 tarihi itibariyle süpermarketlerin Pazartesi-Çarşamba ve Cuma olmak üzere haftada 3 gün, 08:00-16:00 saatleri arasında açık olmaları gibi birtakım önlemler alınacaktır.” ibaresi yer alıyordu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Belgeyi Yalanladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Belgeyi Yalanladı 

Sosyal medyada yoğun ilgi gören ve “gizli belge” sıfatıyla bakanlık tarafından yayınlandığı iddia edilen bu belgenin sahte olduğu ortaya çıktı. Konu hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , belge için “uydurma” ifadesini kullandı. Koca açıklamasında, “Sosyal medya ve WhatsApp’tan yayılan “GİZLİ” belge GERÇEK DIŞIDIR. Panik yaratacağı bilinerek UYDURULMUŞTUR. Güven kaybına yol açarak, 82 milyonun zaafa düşmesini amaçlayanlar var. Hassasiyetinizle oynayanlar var. Şans tanımayın. DOĞRU HABER, RESMEN YAPILAN AÇIKLAMADIR.” dedi.

Sosyal medyada çok sayıda paylaşım alan sahte belgeye yalanlama geldi. Cumhurbaşkanı Danışmanı İsmail Cesur, belgeyle ilgili gerekli işlemin başlatıldığını söyledi. Cesur, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Bu belge sahte, bu haber yalan. Kesinlikle itibar etmeyiniz. Hesabın kapatılması için Twitter nezdinde gerekli işlem başlatıldı, sizler de lütfen şikayet ediniz” ifadelerine yer verdi.