Starlink Kullanıcı Sayısı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

SpaceX’in uydu aracılığıyla internet hizmeti vermeyi hedefleyen ‘Starlink’ projesinin kullanıcı sayısı, dünya genelinde 10 bine ulaştı. Projenin geçen yılın Ekim ayında başlatılan deneme sürecinin, hızla ilerlemeye devam ettiği ifade edildi. 

Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in uydu aracılığıyla hızlı internet hizmeti vermeyi hedefleyen ‘Starlink’ projesinin kullanıcı sayısı, dünya genelinde 10 bine ulaştı. Projenin deneme süreci, geçen yılın Ekim ayında başlatılmıştı. Söz konusu sürecin, hızla ilerlemeye devam ettiği belirtildi. Şirket ayrıca, ‘Federal İletişim Komisyonu’na başvurduğuna ve yakın gelecekte ABD ağırlıklı bir biçimde daha yoğun hizmet vereceğine işaret etti. Kullanıcıların; ‘Starlink Kit’ kurulumu için 499 dolar, aylık abonelik için ise 99 dolarlık bir ücret ödemesi gerekiyordu.  

Diğer yandan ‘Starlink’ hizmeti; güncel olarak Kuzey Amerika, İngiltere ve Kanada’daki kısıtlı bir kullanıcı kitlesinin beğenisine sunuluyor. Hizmet üzerinden sağlanan internet hızının, saniyede 100 Mbps’ye ulaşabildiği ifade ediliyor. ‘Federal İletişim Kurulu’ndan ‘Kırsal Dijital Fırsatlar Fonu’ ihalesini alan uzay taşımacılığı devi, aynı kuruldan ‘Uygun Telekomünikasyon Taşıyıcısı’ unvanı almayı hedefliyor. Şirketin; bu sayede Alabama, Connecticut, New Hampshire, New York, Tennessee, Virginia ve Batı Virginia’da da hizmet vermeye başlayabileceği dile getiriliyor.  

SpaceX, ‘Starlink’ projesi kapsamında 1 Şubat’ta uzaya 60 uydu daha göndermişti 

Starlink Projesi

Bununla birlikte; ‘Starlink’ projesi, deneme sürecinin başından bu yana yoğun bir biçimde ilgi gördü. SpaceX, ABD’de 700 binden fazla kullanıcının projeyle ilgilendiğine işaret etti. Projenin, deneysel olmadığının ve yakın gelecekte son tüketiciye ulaşacağının da altı çizildi. Şirket, son olarak 1 Şubat’ta da proje kapsamında yörüngeye 60 uydu daha göndermişti. ‘Starlink’in, güncel olarak uzayda binden fazla uydusu olduğu ifade edilmişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye’nin Elon Musk’ın Starlink Projesini Yakından Takip Ettiği Açıklandı

SpaceX, 60 Starlink Uydusunu Hava Koşulları Sebebiyle Fırlatamadı

Uzaya Gönderilen 60 Starlink Uydusu İnternet Hızını 100 Mbps’e Çıkardı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz