Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

SpaceX, Falcon 9 roketi aracılığıyla uzaya 12. kez Starlink uydusu gönderdi. SpaceX’in gönderdiği 60 yeni uydu ile birlikte şirketin uzaya gönderdiği Starlink uydularının sayısı 700’ü geçti. 

ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, uzay çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Elon Musk’ın kurucusu olduğu şirket, dün uzaya yeni Starlink uyduları gönderdi. Dünyanın çevresini uydularla sarıp yeryüzünün her yerine internet erişimi ulaştırmayı amaçlayan bu projede SpaceX ekibi 60 yeni uyduyu daha başarılı bir şekilde dünya yörüngesine göndermeyi başardı. SpaceX’in şu an dünya yörüngesinde sayısı 700’ü geçen Starlink uyduları için hedefi uzaya 42 binden fazla uydu fırlatmak. Şirket, 2024 yılı itibariyle 6 bin Starlink uydusunu yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor. 

SpaceX: “100 Mbps indirme hızına ulaşıldı”

Dünyanın her yerine yüksek hızda internet sağlamak amacıyla üzerinde çalışılan projede, yetkililer tüketicilerin şu an kullandıkları internete ödedikleri paraya 5 ila 10 kat daha hızlı internet sunacaklarını açıklamışlardı. Yapılan son hız testlerinde 42 ms ping değeriyle 60 Mbps indirme, 12 Mbps yükleme hızlarına ulaşılmıştı. 60 yeni uydunun gönderilmesiyle ise gecikmenin minimum değere geldiği ve saniyede 100 Mbps indirme hızına ulaşıldığı söyleniyor. Yapılan açıklamalara göre bu hızdaki internetle aynı anda yüksek çözünürlüklü (HD) iki film izlenebileceği hatta fazladan bant genişliğinin kalacağı belirtiliyor. 

SpaceX’in şu an ulaşılan internet hızlarıyla sınırlı kalmak istemediği daha önce firmanın yapmış olduğu açıklamalarla belirtilmişti. Proje kapsamında, ilerleyen dönemlerde gigabit seviyelerine ulaşması amaçlanıyor. Ancak elbette ki şirketin bu yüksek hız seviyelerine çıkması için önünde uzun bir süreç bulunuyor. 

SpaceX ‘in 60 Starlink Uydusunu Uzaya Gönderdiği Video

Uzaydan internet yarışında rekabet artıyor

Elon Musk’ın kurucusu olduğu şirketin, yaz sonunda küçük çaplı bölgelere internet vermeye başlayacağı hakkında bilgiler elde ediliyor. Yüksek hızda internet sunma konusunda Amazon da çalışmalarını sürdürüyor. Şirket uzaydan yüksek hızda internet sağlama yarışında FCC’den onay aldı. Alınan onay sayesinde Amazon’un, dünya yörüngesine 3.236 tane uydu göndermesi ve bu uyduları kullanarak tüm Dünya’yı kapsayan internet sağlayıcısı haline gelmesi planlanıyor.

İlginizi Çekebilir:

SpaceX, “Starlink” uydu interneti hizmetinin kamuya açılabileceğini duyurdu

NASA ve SpaceX, İlk Kez Dokunmatik Ekran Kullanımı ile Uzaya Astronot Gönderecek 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz