Evcil hayvanları olan insanlar, onlarla iletişime geçmenin kendilerince bir yolunu buluyorlar. Köpekler normalde sıkıntılarını veya istediklerini genelde havlayarak dile getiren canlılar ancak teknolojinin gelişimiyle artık köpeklerle iletişim gittikçe kolaylaşacağa benziyor. Stella isimli bir köpek, buton sisteminden oluşan bir düzenekle sahibiyle konuşmaya başladı.

Stella butonlardan oluşan bir sistemde 29 kelimeyi ve farklı kelime gruplarını öğrenmeyi başardı.
Stella’nın sahibi Christina Hunger bir konuşma dili patalogu. Christina, küçük dostu için özel bir sistem hazırladı. Stella, anlatmak isteyeceği şeyleri tek kelimelik ses veren butonlar sayesinde sahibi Christina’ya aktarabiliyor.

Stella isimli köpek, sahibinin kendisi için geliştirdiği düzenekte ‘Want (İstemek)’, ‘Come (Gelmek)’, ‘Outside (Dışarı)’, ‘Happy (Mutlu)’, ‘Eat (Yemek)’ gibi basit kelimelerle istediği şeyleri anlatabiliyor. Ayrıca Stella şu ana kadar 29 kelimeyle birlikte birkaç sözcük grubunu da öğrenmiş durumda.

Sahibi ve Stella aralarındaki konuşma sistemini şu şekilde işletiyor: Stella önce ‘Outside (Dışarı)’ butonuna basıyor. Ardından kendi isminin yer aldığı butona basıyor ve sırasıyla ‘Want (İstemek)’, ‘Come (Gelmek)’, ‘Outside (Dışarı)’ butonlarına basarak dışarı çıkmak istediğini söylüyor. Stella’nın sahibi de yine butonları kullanarak Stella ile konuşma şansını yakalayabiliyor.

Stella isteklerini, şikayetlerini bu sistem ile anlatmayı başarabilen bir köpek. Sahibi ve sahibinin nişanlısının adını da butonlarla söyleyebilen Stella ‘Beach(sahil)’ butonuna basarak sahile gitmek istediğini anlatabiliyor. Ancak sahibi ‘Gidemeyeyiz.’ diyor ve ‘I love you (Seni seviyorum)’ butonuna basıyor. Stella da bunun ardından ‘Play (Oyna)’ tuşuna basıyor ve birlikte oyun oynamaya başlıyorlar.

Stella sosyal medyada paylaşılan videolarıyla ilgi çekmeye devam edecekmiş gibi duruyor.

Stella’nın YouTube’da paylaşılan videosu ise şu şekilde :