Spotify, en büyük rakiplerinden biri olan Apple Music ile aralarındaki abone farkını artırmaya devam ediyor. Statica’nın yayınladığı verilere göre; Apple Music, Spotify’ın 60 milyon abone gerisinde yer alıyor. 

Online müzik ve podcast yayını sağlayan Spotify, günden güne kullanıcı sayısını artırmaya devam ederek pazar hakimiyetinde zirveyi kimseye kaptırmıyor. En yakın rakibi olan Apple Music’le aralarında bulunan farkı açmaya devam eden İsveç merkezli şirketin, Mart ayı sonunda abone sayısının 130 milyona ulaştığı biliniyor. Her iki yayın platformu da ücretli abone sayılarını günden güne artırsa da Apple’ın Spotify’ın gerisinde kaldığı biliniyor. 

Apple Music sanıldığının aksine yıllardır Spotify’ı geçemedi

Apple, 30 Haziran 2015’te Apple Music’i kullanıcı beğenisine sunduğunda birçok kişi Apple’ın Spotify’ı yakalayıp yakalamayacağını değil de bu durumun ne zaman gerçekleşeceğini düşünmüştü. Apple’ın finansal ve pazarlama gücünün yüz milyonlarca iOS cihazının kurulu tabanı ile birleştiğinde Apple Music’in Spotify’ı zorlanmadan geçebileceği düşünülüyordu. Ancak geçen beş senenin ardından Spotify’ın hala zirvede olduğu görünüyor. Hem Spotify gibi dişli, pazarda zirvede olan bir rakibinin olması hem de YouTube’un YouTube Music ile online müzik yayınında ben de varım demesi Apple’ın bu konuda ilerlerken zorlanmasına sebep oldu.

Apple, müzik servisini 2015’ten bu yana geliştirmeye ve kullanıcı sayısını artırmaya devam etti. Ancak burada önemli olan nokta şu: Spotify da aradan geçen yıllar boyunca platformda önemli değişiklikler yaptı ve kullanıcı bildirimlerini göz önüne alarak yeni özellikleri bünyesine ekledi. 

Spotify ve Apple Music arasında 60 milyon abone farkı var

Özellikle ücretli abonelik konusunda Apple’ı her daim arkasında tutmayı başaran İsveç merkezli Spotify, aşağıda yer alan tabloda da gözüktüğü gibi Apple Music’le aralarındaki farkı her geçen gün açıyor. Grafik daha detaylı incelendiğinde 2020 yılına gelindiğinde Spotfiy’ın Apple Music ile aralarındaki farkı neredeyse 60 milyona ulaştırdığı görülebiliyor. 

Apple’ın 2019 Haziran ayında 60 milyon aboneye sahip olduğu bilinse bile şirket resmi olarak bir açıklamada bulunmamıştı. Ancak MIDia Research’ten edinilen verilere göre Apple Music 2020 yılı için 72 milyon aboneye ulaştı. Spotify ise, her üç ayda bir abone sayısını rapor ediyor. Şirketin açıklamış olduğu sen abone sayısına göre dünyada şu an 130 milyondan fazla ücretli Spotify abonesi bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:

Spotify’da Grup Oturumu Özelliğiyle Artık Müzik Kontrolünü Herkes Sağlayabiliyor

Spotify’da istenmeyen şarkılar listelerde gizlenebilecek

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz