İki eski Google mühendisi tarafından kurulan ve otonom araçlar üreten “Nuro” isimli şirketin “R2” modeli, Amerika’da test sürüşleri yapmak için yollara çıkmak üzere gerekli izinleri aldı. ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen izinle birlikte, araçların insan kontrolü altında test sürüşü yapmalarını gerektiren yasanın ilk muafiyeti hayata geçirilmiş oldu.  

Amerika’da, “Nuro” tarafından tasarlanan ve direksiyonla yönlendirme veya pedal çevirme gibi temel insan kontrolleri olmadan kendi kendini sürebilen ilk teslim aracı R2” için yollara çıkmak ve test sürüşleri yapmak üzere gerekli izinler verildi. İki eski Google mühendisi tarafından kurulan ve “Softbank” isimli bir Japon firmasından finansal destek alan “Nuro” isimli şirket, bir süredir otonom teslim araçları üzerinde çalışıyordu.  

Şirketin ikinci jenerasyon aracı olan “R2”, test sürüşlerini Teksas eyaletinin “Houston” bölgesinde gerçekleştirecek. ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen izin, araçların insan kontrolü altında sürüşe çıkmasını gerektiren yasanın ilk muafiyeti olacak. Bugüne kadar Amerika’da araçların test edilmesine ilişkin kuralların çoğu, bir sürücünün aracı güvenli bir şekilde kontrol etmesini sağlayacak bazı özellikler gerektiriyordu. Fakat ABD Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi Elaine Chao, konuyla ilgili yaptığı açıklamada azami hızı saatte 25 kilometre olan bir araç için bu gereksinimlerin yersiz olduğuna işaret etti.  

Nuro R2 delivery van

ABD Ulaştırma Bakanlığı da konuya ilişkin olarak testin yüksek gözlem altında yapılmasını sağlayacaklarını ifade etti. Aktarılan detaylara göre Nuro, testin ardından R2’nin çalışmasıyla ilgili verileri ve detayları ilgili birimlere raporlayacak.  

Şirketin kurucu ortağı Dave Ferguson ise yaptığı bir blog paylaşımında, yasal izinle ilgili verilen kararın tüm endüstri için bir kilometre taşı olduğunu belirtti. Amerikalı otomobil devi General Motors” da kısa bir süre önce kendi otonom aracı “Chevy Bolt”un test sürüşleri için benzer bir muafiyet talebinde bulunmuştu; fakat aracın hızının Nuro R2’den çok daha yükseğe çıkabildiği biliniyordu. ABD Ulaştırma Bakanlığı ise henüz şirketin talebine ilişkin verdiği kararla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.  

Nuro R2; radar, termal görüntüleme sistemi ve 360 derece kameralar kullanıyor

Nuro’nun yeni aracının, herhangi bir sürücü bulundurmadan veya yolcu taşımadan çalışabilmek üzere tasarlanmış olduğu biliniyor. Şirket, “R2” modelinde önceki modelden farklı olarak yan aynaları ve ön camları tasarımdan çıkarmıştı. Araç, aynı zamanda arka görüş kamerasını da sürekli çalışır halde tutabiliyordu. Fakat bu özelliğin diğer sürücüleri rahatsız edebilme olasılığı bulundurmasından dolayı, Ulaştırma Bakanlığı’ndan herhangi bir izin çıkmadan Nuro’nun bu kameraları kullanamayacağı tahmin ediliyor.

Aktarılan diğer detaylara göre, R2’nin boyutu Amerika’daki pek çok araçtan çok daha küçük. Teslimatlar için iki ayrı sıcaklık kontrollü bölme bulunduran aracın kapıları, teslimat sırasında alıcı tarafından bir kod girildikten sonra ürünleri teslim etmek üzere yukarı doğru açılıyor. Araç, bununla birlikte yapacağı hareketleri yönlendirmek için radar, termal görüntüleme sistemi ve 360 derece dönebilen kameralar kullanıyor.  

R1” isimli ilk modelinin test sürüşleri sırasında Domino’s PizzaWalmart ve Kroger gibi büyük şirketlerle çalışmış olan Nuro’nun, bu defa teslimatlarla ilgili olarak hangi firmalarla iş birliği yapacağı ise henüz bilinmiyor. 

Qualcomm otonom sürüş destek teknolojilerini görücüye çıkardı 

Düzceli Çocuklar Sürücüsüz Otomobil Yaptı

Uber’in sürücüsüz kamyon girişimi Kanada’da da hizmet vermeye başladı