tcl-uc-kez-katlanabilen-telefon
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Katlanabilir akıllı telefon furyası giderek daha da fazla yaygınlaşırken TCL’den konuyla ilgili yeni bir hamle geldi. Çin merkezli şirket, 2019 yılının Ekim ayında ipuçlarını paylaştığı üçe katlanabilen telefon modelinin hala prototip olarak kabul edilebilecek bir versiyonunu görücüye çıkardı. Telefonun, katlanınca oldukça kalın bir hale geliyor olması ise dikkat çekti.

Çin merkezli teknoloji şirketi TCL, katlanabilir akıllı telefon furyasına dahil olan şirketler arasına katıldı. Şirket, 2019lının Ekim ayında üçe katlanabilen telefon projesine dair ipuçlarını teknoloji-severlerle paylaşmıştı. Fakat birden fazla yöne doğru bükülebilen konsept telefon, henüz çalışabilir bir ekrana sahip değildi. Bu gelişmelerin ardından, markanın üçe katlanabilen telefon modelinin hala prototip olarak kabul edilebilecek bir versiyonu bu hafta TCL tarafından görücüye çıkarıldı.  

tcl-uc-kez-katlanabilen-telefon

Tanıtılan prototipin, ilk gösterilen versiyondan daha işlevsel bir hal almış olması ve şirketin katlanabilir telefon teknolojisiyle ilgili önemli bir ilerleme kaydetmiş olması dikkat çekti. Yapılan denemelerde, telefonun tamamen açıldığı zaman 10 inç boyutundaki büyük plastik ekranlı bir tablete dönüşüyor olduğu görüldü. Bununla birlikte, kullanılan ekranlar arasında seçim yapılabildiği ve yalnızca iki ekran kullanıldığında telefonu dik tutmak için diğer ekrandan faydalanılabildiği bildirildi. Ayrıca prototipi deneme fırsatı bulan teknoloji yazarları, telefonun katlandığında tek ekranlı normal bir telefon gibi kullanılabildiğini aktardı. 

Paylaşılan diğer detaylara göre cihaz, her biri 6.65 inç boyutunda bir ekran bulunduran 3 adet ekran bölmesine sahip. Bununla birlikte; ekranların yer aldığı her bir bölme, kendi pilini de içerisinde barındırıyor. Telefonun kullanım şeklinden kolaylıkla anlaşılabileceği gibi 3 bölme tamamen katlandığı zaman cihaz, oldukça kalın bir telefon haline geliyor. Prototipi inceleme fırsatı bulan kullanıcılar cihazın, her bir ekran bölmesi katlandığında üç ayrı telefonun üst üste konulduğu hissini yarattığını ifade ediyor. 

TCL, bu sene “10 Pro” isimli yeni bir telefon tanıtacak

tcl-10-pro

Diğer yandan Android işletim sistemine sahip cihazda, kullanılan ekran seçimleri değiştirilirken küçük bir yazılım gecikmesi yaşandığı aktarıldı. Fakat telefonun konsept bir cihaz olması dolayısıyla böylesi bir teknik aksaklık, inceleyen kişiler tarafından beklenen bir olasılıktı. TCL’nin konsept telefonunun, en azından şimdilik teknik olarak “Samsung Galaxy Fold” veya “Huawei Mate XS” ile yarışabilir bir seviyede olmadığı da cihazı test eden kullanıcılar tarafından paylaşılan yorumlar arasındaydı.  

Marka yöneticisi Stefan Streit; konuyla ilgili yaptığı açıklamada henüz adı konulmayan cihazınTCL’nin üzerinde çalıştığı 3 düzine prototipten biri olduğunu ifade etti. Şirket; bugüne kadar daha çok Amerika’da, ürettiği akıllı televizyonlar ve geliştirdiği görüntü teknolojileri ile ünlüydü. Marka, Ocak ayında gerçekleştirilen “CES” fuarında da bu sene ABD pazarına “10 Pro” isimli yeni bir akıllı telefon süreceğini açıklamıştı. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız. 

TCL Plex’in Kamerası Gece Ne Kadar Başarılı?

TCL Plex inceleme: TV üreticisinden sağlam telefon

TCL Plex Türkiye’de satışa sunuldu