Amerikadaniste Clubhouse Açık Artırma
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Amerika’dan Türkiye’ye alışveriş hizmeti sunan ‘Amerikadaniste’, Clubhouse üzerinden ilk kez açık artırma yapan platform oldu. Açık artırmanın, ünlü ‘influencer’ Mert Vidinli moderatörlüğünde yapıldığı ifade edildi.  

Dünya geneline hızla yayılan COVID-19 salgınına bağlı olarak yapılan karantina ve sosyal izolasyon çalışmaları, birçok kişinin vaktini sosyal medya platformlarında geçirmesine sebep oldu. Hal böyle olunca, farklı uygulamalara ve platformlara olan ilgi de ciddi bir biçimde artmaya başladı. Bu kapsamda; ses temelli sohbet platformu Clubhouse, önemli bir oranda popülaritesini artırdı. Güncel olarak yalnızca iOS kullanıcılarının davetiye ile girerek birbirleri ile farklı odalarda sohbet edebildikleri uygulamada geçirilen zaman da her geçen gün artış gösterdi. Uygulamanın birçok kullanıcı için hala büyük bir gizem taşımasının da ilgiyi canlı tutmaya devam ettiği ifade edildi. Artan bu ilgi ile birlikte, markalar da odağını platforma çevirmeye başladı. 

Amerika’dan Türkiye’ye alışveriş hizmeti sunan ‘Amerikadaniste’, 10 Şubat akşamı Clubhouse üzerinden düzenlediği açık artırma ile platformda bir ilke imza attı. Etkinlik ile birlikte, Clubhouse’da ilk defa satışa yönelik bir etkinlik yapıldığı belirtildi. Böylece bir marka, ilk kez Clubhouse uygulamasını satış kanalı olarak kullanmış oldu. Aktarılan detaylara göre; gerçekleştirilen açık arttırma etkinliği, ünlü ‘influencer’ Mert Vidinli moderatörlüğünde başladı. Etkinlikte; ayakkabıdan çantaya birbirinden farklı ürünler, 1 dolardan başlayan fiyatlarla ‘Amerikadaniste’ tarafından satışa çıkarıldı. Açık artırma boyunca odadaki katılımcılar, el kaldırarak ürünlere teklif verme ve satın alma fırsatı buldu. Marc JacobsMoschinoPinkoChiara Ferragni, Karl Lagerfeld ve Anthropologie gibi dünyaca ünlü markaların ürünleri de satış fiyatının çok altında bir değerle satıldı. 

Clubhouse uygulamasındaki dinleyiciler, açık artırma esnasında el kaldırarak ürünlere teklif verdi

Clubhouse Açık Artırma

Diğer yandan; Clubhouse uygulamasında yapılan açık artırmayı dinleyenler, odadaki açık artırma esnasında el kaldırarak ürünlere teklif verme fırsatı buldu. ‘Moschino’ markasınının 190 dolarlık çantası 20 dolardan, ‘Chiara Ferragni’nin ikonikleşen göz kırpan çantası 154 dolar yerine 15 dolardan satıldı.  

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan ‘Amerikadaniste’ Genel Müdür Yardımcısı Enes Güren, açıklamasında Amerikadaniste olarak her zaman ayrıcalıklı bir alışveriş deneyimini müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz. Bu anlamda bizi sıklıkla tercih eden iş insanları, cemiyet insanları, moda severler, koleksiyonerler gibi farklı kitlelerle farklı mecralarda bir arayı gelmeyi çok önemsiyoruz. Vermiş olduğumuz ayrıcalıklı hizmet deneyimi sayesinde tavsiye kanalı üzerinden büyüyoruz. Bu sefer WOMM etkisi ile yepyeni bir mecra üzerinden kendimizi anlatmak istedik. Bu projeyi hayata geçirirken de bizi gerçekten kullanan ve hizmetlerimizi deneyimlemiş bir isim olan Mert Vidinli ile yola çıktık. Amerikadaniste olarak yeni bir temas noktası yaratmak ama bunu gerçekleştirirken de fungagement çerçevesinde kalması bizim için önemli bir noktaydı. Açık arttırma etkinliği esnasında sitedeki anlık kullanıcı sayımız 3 katına çıktı. Instagram profil ziyaretimizde ise 11 kat artış yaşandı. Ayrıca 1$’dan satışa sunduğumuz ürünlerden de çok fazla sayıda gerçek fiyatı üzerinden sipariş aldık” ifadelerini kullandı.  

Amerikadaniste Pazarlama Direktörü: “Clubhouse, bizim için güzel bir satış kanalı olmaya aday”

Amerikadaniste Clubhouse

Amerikadaniste Pazarlama Direktörü Taner Özçelik ise Clubhouse ile ilgili açıklamasında yeni dönem pazarlama kanallarını aktif bir şekilde büyütmeye odaklandıklarını söyledi. Özçelik, daha sonra açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

Pandemi sürecinden dolayı çok hızlı bir şekilde herkesin elindeki tüm mecraları ve platformları hızlı bir şekilde tükettiğini marka olarak gözlemliyoruz. Geçen sene medya karmasında belirli mecralara odaklanırken, şimdi ekiplerimiz ile farklı stratejileri konuşuyoruz. Heyecanını kaybetmeye başlayan Instagram canlı yayınları, çok fazla dahil olmak istemediğimiz Twitter konuşmaları derken şimdi karşımıza yepyeni bir mecra çıktı. İlk dönem biraz mecrayı gözlemleme ve anlama dönemi olarak geçirdik diyebiliriz. Fakat sonradan gördük ki bizim dokunmak, temas etmek ve Amerikadaniste olarak hikayemizi anlatmak istediğimiz doğru bir mecra olduğunu düşündük. Bizim açımızdan doğru tüketici ile buluşmak ve WOMM etkisi yaratmak için çok bir doğru kanal olduğuna karar verdik. Birçok marka, kitlelerin zaten sıkıldığı Instagram canlı yayınlarını burayı taşımaya tercih etmişti. Fakat biz Amerikadaniste olarak bambaşka bir boyut getirmeyi tercih ettik. Markaları samimi ve özgün olmaya zorlayan Clubhouse, bizim için güzel bir satış kanalı da olmaya aday bir platform olarak karşımızda duruyor.”

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook, Clubhouse Uygulamasına Rakip Olacak Bir Platform Üzerinde Çalışıyor 

Clubhouse’a Kullanımı Kolaylaştıran Özellikler Geliyor

Çin Hükümeti Clubhouse’u Ülkede Yasakladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz