2019 Model S, sürücü koltuğunda kimse yokken Houston’ın kuzeyinde bir ağaca çarptı. Kazada biri ön yolcu biri arka koltukta olan iki erkek hayatını kaybetti. Tesla Model S’in otopilot modunda kaza yapması gündeme yeniden otonom sürüş sistemi ile alakalı eleştirileri getirdi. 

Elektrikli ve otonom araç sektörü büyümeye devam ederken, pazarın en önemli isimlerinden biri olan Tesla çok ciddi bir kazaya karıştı. Aktarılanlara göre 2019 model Tesla, otopilot modundayken virajı alamayıp bir ağaca çarptı. Ön yolcu koltuğundaki ve arka koltuktaki iki kişi ise kazada hayatını kaybetti. 

Otopilot modundaki Tesla ’nın kaza yaparak araçtaki iki kişinin hayatını kaybetmesi hakkında yetkililerden bazı açıklamalar geldi. ABD’nin Teksas eyaletindeki Houston şehrinde gerçekleşen korkunç kazadaki aracın 2019 Model S olduğu bilgisi paylaşıldı. Kaza anında Tesla’nın olması gerekenden çok daha hızlı olduğu bildirildi. Otonom sürüş modunda olan Tesla’nın virajı alamadığı ve yoldan çıkarak bir ağaca çarptığı aktarıldı. Kaza sonrasında ise yangın çıktı. Yetkililerin aktardığı bilgilere göre, saatlerce yanmaya devam eden Tesla, zorla söndürüldü. 

Yanan aracı söndüremeyen itfaiyeciler Tesla’yı aradı

Söz konusu kaza aynı zamanda acil durum ekiplerinin elektrikli arabalar ve büyük lityum piller için yeterli bilgi birikimine sahip olmadığını da ortaya koydu. Olay yerinde bulunan memurların aktardığına göre, yanan Tesla’yı söndürmek dört saat sürdü ve ekipler yardım için Tesla ile iletişime geçti. 

2019 model Tesla aracın otonom sürüş sistemi ile kazaya sebebiyet vermesi, pek çok eleştiriyi de beraberinde getirdi. Ancak Tesla’nın otopilot sürüş modu hakkında pek de bilgi sahibi olunmadığını da gözler önüne serdi. Çünkü sanılanın aksine Tesla Model S, tamamen otonom değil. Bu bağlamda Tesla CEO’su Elon Musk, ocak ayında yaptığı açıklamalarda da, sürücülerin araçların kontrolünü tamamen bırakmaması ve her an müdahale edebilecek konumda olması gerektiğini belirtmişti. Hatta Musk, Tesla araçların bu yıl tam anlamıyla sürücüsüz olarak çalışabileceğini aktarmıştı. 

ABD’de yaşanan Tesla kazası bir kez daha otonom sürüş teknolojilerine yöneltilen eleştirileri gündeme taşımış olsa da, sürücülerin gerekli talimatlara uymasını ve kontrolü elden bırakmaması gerektiğini de gözler önüne sermiş oldu.

İlginizi Çekebilir:

Otopilot Kodlarının Çalındığı Gerekçesiyle Açılan Davada, Eski Bir Tesla Mühendisi Suçlamaları Kabul Etti  

Çin, Tesla Araçları Askeri ve Kamu Personeller için Yasaklıyor

Buzulların Erimesi Nelere Yol Açar, Facebook Veri İhlali, Ingenuity | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz