Amerikan otomotiv ve enerji şirketi olan Tesla, bilindiği gibi elektrikli araçlar, güneş enerjisi ürünleri ve enerji depolama çözümleri üreten bir marka. Son zamanlarda oldukça büyük bir popülariteye sahip olan Tesla, bunun sonucunda dünya pazarında da önemli bir yer edinmeye devam ediyor. Türkiye’de de ilgi gören Tesla konusunda en büyük sorun ise döviz kurlarından kaynaklı fiyatlarda yaşanan dalgalanma.
Döviz kurlarında yaşanan oynaklıklardan etkilenen isimlerden birisi olan Tesla, Türkiye’deki pazarında kısa süre içerisinde üst üste iki kez zam yapmak durumunda kaldı. Markanın Türkiye’deki tek otomobili olan Model Y’nin fiyatı 22 günde tam 4 kez zamlandı. Bu zamların ardından Tesla Model Y 2 milyon TL’ye ulaştı. İşte detaylar!

Döviz Kurları ve Zamlar Durmuyor

Ekonomik göstergelerde gözlemlenen değişkenlerden dolayı sürekli bir oynaklık içinde olan döviz kurları, birçok ürünün fiyatlarında muazzam artışlara neden oluyor. Bu durumdan etkilenen ve bunu fiyatlarına yansıtan markalardan birisi de Tesla. Öyle ki, şirket 22 gün içerisinde Türkiye’deki modeli Tesla Model Y için tam 4 kez fiyat güncellemesine gitti. Daha 6 Haziran’da gelen zam haberinin ardından şirket bugün yeniden bir fiyat güncellemesine gitmek durumunda kaldığını açıkladı. Kısa süre öncesinden bu yana meydana gelen bu artışları hatırlamak gerekirse Tesla Model Y’nin, nisan ayındaki fiyatı 1.563.246 TL idi. Hemen Mayıs ayında gelen zamla birlikte araç 15 Mayıs’ta 1.664.349 TL karşılığında satın alınabilmeye başladı. Akabinde daha mayıs ayı bitmeden 31 Mayıs’ta ise 1.732.795 TL’ye mal olan Tesla Model Y, 6 Haziran’da ise 1.775.876 TL’ye yükseldi. Bugünse bu fiyatın yeniden güncellendiği haberi geldi.

Teslimat Tarihleri de Güncellendi

Bu arada hatırlanacağı üzere bundan önce gelen zam haberi ile birlikte Tesla Model Y’nin teslimatına ilişkin de bir yenilik getirilmişti. Buna göre şimdi sipariş vermeniz halinde aracınızı 2024 yılında teslim alabileceksiniz. Çünkü Tesla, Türkiye’deki internet sitesinde bulunan teslimat tarihleri de fiyatlarla birlikte güncellendi. Diğer yandan Tesla modellerinin tahmini Türkiye fiyatları da şu şekilde:
  • Tesla Model S: ABD’de 88.490 dolar karşılığında satılan aracın vergiler dahil tahmini Türkiye fiyatı 6.336.430 TL
  • Tesla Model 3: Çin’de 231.900 yuan karşılığında satılan aracın vergiler dahil Türkiye fiyatı 1.782.673 TL
  • Tesla Model X: ABD’de 98.490 dolar karşılığında satılan aracın vergiler dahil Türkiye fiyatı 7.050.547 TL
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz