Okuma Süresi
1 dakika

Samsung’un, 2019’un son çeyreğinde elde ettiği geliri açıklamasının ardından şirketin net işletme kârı oranlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34’lük bir düşüş yaşamış olması dikkat çekti. Güney Koreli teknoloji devi ise 2020 yılı içerisinde 5G’nin daha yaygın biçimde kullanıma koyulacak olmasının gelirini olumlu biçimde etkileyeceğini umduğuna işaret etti.  

Samsung, kısa bir süre önce geçen yılın son çeyreğinde elde ettiği gelir miktarını ve bu döneme ilişkin mali raporlarını açıkladı. Son çeyrekteki rakamların diğer çeyrekteki rakamlardan çok farklı olmaması, pek çok kişinin dikkatini çekti. Açıklanan rakamlara göre, şirket son çeyrekte 50.7 milyar dolar gelir elde etti ve bir önceki yılın aynı dönemine göre gelir miktarını yüzde 1 oranında artırmayı başarabildi. Net işletme kârı ise bu dönemde yaklaşık 6 milyar dolar rakamına ulaştı ve teknoloji devi, bu miktarla net gelir oranlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 34’lük bir düşüş yaşadı. 

Şirketin deneyimlediği düşüşün ana sebebinin, Samsung’un bellek yongalarında uygulanan fiyat indiriminin olabileceği tahmin edildi. Söz konusu ürün, Samsung’un son birkaç yıldır en fazla kâr elde ettiği ürünlerden biriydi. Ekran ve monitör kategorisinde de marka, talebin azalması dolayısıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla kâr düşüşü gözlemledi. Öbür taraftan, akıllı telefon kategorisinde özellikle “Galaxy A” serisi ile birlikte Güney Koreli teknoloji devi önceki yıldan daha iyi rakamlara ulaşmayı başarabildi.   

Şirket, dünya pazarı için 5G uyumlu yongalar geliştirmeyi planlıyor

Geçen yıla ilişkin son rakamların açıklanmasının ardından Samsung, 2020’de 5G teknolojisinin kullanım alanının genişlemesinin ve daha geniş bir biçimde benimsenecek olmasının kâr oranını artırabileceğine ve akıllı telefon kategorisindeki satışları olumlu etkileyebileceğine işaret etti. 5G teknolojisindeki genişlemenin gerçek hızının bu sene içerisinde görülmeye devam edeceğini vurgulayan teknoloji devi, dünya pazarındaki akıllı telefonlar için 5G entegrasyonu olan yongalar geliştirmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.  

Samsung dünyanın ilk 5G uyumlu tabletini tanıttı: “Galaxy Tab S6 5G”