Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

ABD merkezli elektrikli araç ve motor parçaları üreticisi Tesla’nın elektrikli kamyonu Semi 2020’nin ikinci yarısında sınırlı bir şekilde üretim bandına girecek.

Piyasaya sürdüğü her araç olay olan Tesla, 2017 yılında düzenlediği büyük bir etkinlikte Roadster spor arabanın yanı sıra, Semi ismiyle anılan elektrikli bir kamyon tanıtmıştı. Yine fütüristik tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken kamyon, dorsesiz 0’dan 100 kilometreye 5 saniyede çıkabiliyor.

Semi’nin 2020’nin ikinci yarısında sadece sınırlı sayıda üretileceği bilgisi ise; şirketin geçen günlerde söz konusu kamyon için 5 bin dolarlık rezervasyon bedelini ödeyen müşterilere attığı e-posta sayesinde öğrenildi. Rezervasyon bedelini ödeyen müşterilere iletilen e-postada yüzde 100 elektrikli kamyonun sınırlı üretimine 2020’nin ikinci yarısında başlayacağı bilgisi yer alıyor. Tesla’nın ise Semi için açıkladığı ilk tarih ise 2019’un sonlarıydı. Semi için belirtilen tarih geçmiş olsa da Tesla eğer ortaya tatmin edici bir araç koyarsa bu rötarı muhtemelen kolayca unutturabilir.

Elektrikli kamyon Semi 800 kilometreden fazla menzile sahip olacak

Tesla’nın CEO’Su Elon Musk, elektrikli kamyonun Model 3’e güç veren motorlara dayanan dörtlü bir motor ünitesi ile donatılacağını açıklamıştı. 800 kilometreden daha fazla menzile sahip olması beklenen kamyon, sadece 40 dakikalık şarj ile 650 kilometreden fazla yol gidebilecek.

Şirketin portfolyosundaki en iyi araçlardan biri olma özelliğine sahip bu aracın ABD’deki rakiplerine nazaran önemli avantajları dikkat çekiyor. Oldukça geniş bir kamyon segmenti olan ABD’de Tesla Semi’ye ilgi ise şimdiden çok yüksek. UPS, Walmart, Pepsi ve DHL’ye kadar dünyadaki birçok büyük firma şimdiden Semi sırasına girdi.

2020’nin ikinci yarısında sınırlı sayıda da olsa üretime girecek aracın sahiplerine ne zaman ulaşacağını ise ilerleyen dönemlerde göreceğiz.

Tesla, yazılım açığı bulana 500 bin dolar ve Model 3 hediye ediyor
Dubai, Tesla Cybertrucks’ı polis arabası filosuna ekleyebilir
Yeni Hummer, Cybertruck’a rakip olabilir!