Okuma Süresi
1 dakika

Tesla’lar çok yakında Amerika’daki EVgo şarj noktalarında şarj edilebilecek. Şarj işlemi için üretilen bağlantı parçalarının dağıtımına, ilk önce San Francisco’daki istasyonlarda başlanacak. EVgo, 2020 içerisinde ülke genelindeki 750 istasyonunun tümünde Tesla sahipleri için şarj hizmeti verecek

Elektrikli araçlar için şarj hizmeti sunan “The EVgo” şirketi, çok yakında Amerika’daki istasyonlarında Tesla sahipleri için şarj hizmeti vereceğini açıkladı. Açıklamaya göre şarj işlemini mümkün kılacak olan bağlantı parçaları, ilk önce San Francisco’daki istasyonlara dağıtılacak. Parçaların dağıtımının yapıldığı istasyonların sayısı 2020 içerisinde artırılacak. İstasyonlardaki Tesla destekli şarj cihazları yaklaşık 30 dakika içerisinde aracı 90 mile kadar yetecek oranda şarj edebilecek. Şarj işlemi ek bir ücret ödemeksizin dakika başına ödenen tek bir sabit ücret karşılığında olacak şekilde hesaplanacak. Düz akım ile çalışan şarj cihazları kullanıcılara üyelik biçiminde veya “Pay-as-you-go”, yani sürüş miktarı kadar ödeme yapabilecekleri şekilde; toplamda 2 ayrı seçenekle hizmet verecek.  

Tesla’yla yapacakları iş birliğine çok önem verdiklerini ve bunun hizmetlerinin gelişimine çok katkı sağlayacağını ifade eden şirket, Tesla sahiplerinin şarj ihtiyaçlarını karşılamak için yeni yollar keşfetmeyi heyecanla beklediklerini de sözlerine ekledi.  

Öncesinde Tesla’nın sağladığı şarj cihazlarının bulunduğu alanlar dışında araçlarını şarj etmek isteyen Tesla sahipleri, kendi adaptörlerini yanlarında taşımak zorunda kalıyorlardı.  

Şirketler, elektrikli otomobillerin satışının artacağı beklentisinde 

EVgo tarafından dağıtımı yapılan şarj cihazları; ‘Karma Şarj Sistemi’ olarak da bilinen CCS ve adını hızlı şarj hizmeti sunan bir ticari unvandan alan CHAdeMO olmak üzere 2 ayrı şarj konektörü ile hizmet veriyor. Günümüzde Nissan ve Mitsubishi gibi markalar CHAdeMO kullanırken Jaguar ve BMW, CCS tipi konektörleri tercih ediyor. Yapılan bu iş birliğiyle beraber artık San Francisco’daki tüm EVgo hızlı şarj noktaları hem CCS, hem CHAdeMO, hem de Tesla konektörleri için şarj hizmeti sunuyor olacak. 

EVgo’nun bugün Amerika genelinde 34 eyalette 750’den fazla şarj noktası mevcut. Onu takip eden şirketler de elektrikli otomobillerin satışlarının devam edeceği beklentisiyle şarj noktası sayılarını artırmak için mücadele veriyor. Volkswagen’ın bir alt şirketi olan Electrify America bu yılın başlarında 34 eyalette 100’den fazla ‘Walmart’a elektrikli araçlar için şarj cihazı kurmayı planladığını duyurmuştu.