Okuma Süresi
2 dakika
TikTok 18 yaş altındaki kullanıcıların günlük kullanım süresine sınırlama getiren bir özellik getirdi.
Özellikle genç kullanıcıların yoğun olarak kullandıkları bir video platformu olan TikTok, her ne kadar gençler tarafından seviliyor olsa da birçok kişi için oldukça tartışmalı konuların kaynağı olarak görülüyor. Gençler üzerinde depresyon ve hatta intihara varan etkileri olduğunu iddia eden ebeveynlerin yanı sıra gençlerin aşırı zaman tüketmeleri ile de eleştirilen TikTok, tüm bu eleştirilere karşı bir özellik geliştirdi. Buna göre 18 yaş altındaki kullanıcılar günlük 60 dakika ile sınırlandırılabilecek. İşte detaylar!

Ailelerle Barışık Yeni Özellikler

Gençleri ve ebeveynleri neredeyse karşı karşıya getiren popüler platformlardan birisi olan TikTok, bugün yaptığı bir paylaşımla gençlere yönelik bir dizi özellik getirdiğini açıkladı. Buna göre ekran süresi artık 18 yaşın altında olan kullanıcılara otomatik olarak günlük 60 dakika olacak. Platform tarafından getirilen bu yeni özellik kapsamında, ekran süresi, ebeveynlere çocukların TikTok’u kullanma konusunda daha fazla kontrol imkânı sağlıyor. Hatta bunun için ‘Aile Eşleşmesi’ modu gibi özellikleri içinde barındırıyor. Bu gibi özellikler sayesinde zamanında ailelerden çok eleştiri alan TikTok’un biraz olsun  ailelerin içini rahatlatacağı düşünülüyor.

60 Dakikadan sonra Ne Olacak?

18 yaş altı kullanıcıların günlük olarak 60 dakikalık ekran sınırlarının olacağını açıklayan TikTok, bu konuda bir esneklik imkanı da tanıyor. Gelmesi düşünülen bu 60 dakikalık sınır dolduğu takdirde izlemeye devam etmek isteyen gençlerin bir şifre girmeleri gerekiyor. Diğer yandan TikTok’a gelecek olan bu zaman sınırlaması özelliği tamamen devre dışı da bırakılabiliyor. Fakat platform, 100 dakikanın üzerinde izlerlerse gençlerin yeni bir sınır belirlemesinin gerekeceğini de ifade ediyor. Bu arada 13 yaş altı kullanıcılar için de geçerli olan süre kısıtlaması kapsamında eğer 30 dakikalık ek izleme süresi istenirse bu durumda ebeveynlerin şifre girmeleri gerekiyor. Üstelik de söz konusu şifre ebeveynlerin kendi belirleyecekleri bir şifre oluyor.

Amaç Kullanıcıların Bilinçlendirilmesi

TikTok, bu şekilde belirli bir yaşın altındaki kullanıcılara getirilen ekran sınırlamalarını aslında bilinçlendirme amacıyla yaptığını açıklıyor. Uygulama kapsamında ayrıca gençlere her hafta ekran sürelerini özetleyen bir bildirim gönderilecek. Gönderilecek olan bu bildirimlerin de kullanıcılarda farkındalık oluşturması bekleniyor. Yine TikTok’tan yapılan bir açıklamaya göre bu yeni özelliklerin test süresinde ekran yönetimi araçlarının kullanımını %234 arttığı da gözlemlemiş durumda.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz