Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

TikTok, platformda yer alan zihinsel sağlık sorunları ve  intihar düşünceleri ile mücadele eden kullanıcılara yardımcı olacak bir dizi özellik duyurdu.

Sosyal medya platformu TikTok, bünyesindeki içerikler sebebiyle kötü olaylarla ara ara gündeme geldi. Daha önce pek çok akım sebebiyle hayatını kaybeden ya da hastaneye kaldırılan kullanıcılar bulunuyordu. TikTok, bunlardan dersini çıkarmış olacak ki, kullanıcıların zihinsel sağlık sorunları ve intihar düşünceleri ile mücadele etmeye olanak tanıyan yeni özellikler tanıttı

Platformda ‘intihar’ aratıldığında destek ekibi çıkacak

TikTok’un özellikleri, yeme bozuklukları ile mücadele eden insanlara refah ve destek hakkında kılavuz içeriyor. Ayrıca, “intihar” gibi terimleri aradıklarında kullanıcıları kaynakları desteklemeye yönlendiren bir arama müdahale özelliği de ekleniyor. 

TikTok’un bu yeni adımı aslına bakılırsa, rakip platform Instagram’ın, kullanıcıların refahı üzerindeki etkisi konusunda yeni bir incelemeye girmesiyle birlikte geldi. Duyuruda TikTok şunları söyledi: “Topluluğumuzu derinden önemsiyoruz ve her zaman onların refahını beslemenin yeni yollarını arıyoruz. Bu nedenle, insanların TikTok’ta ihtiyaç duyduklarında kaynakları bulmalarını kolaylaştırmak için ek adımlar atıyoruz.”

Şirketin önümüzdeki aylarda küresel olarak kullanıma sunulacağını söylediği yeni kaynaklar, yeme bozuklukları hakkında genişletilmiş bir rehber ve kullanıcılar intihar gibi terimleri ararlarsa Kriz Metin Hattı gibi yerel desteğe yönlendirecek bir özellik içeriyor. 

Yoğun sosyal medya kullanımı gençlerin zihinsel sağlıklarını etkiliyor

TikTok, rakip sosyal medya platformları gibi, kullanıcılarının, özellikle de gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisi konusunda yoğun bir incelemeye maruz kaldı.

Eğitim Politikası Enstitüsü ve The Prince’s Trust tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir raporda, gençlerin zihinsel sağlıklarının yoğun sosyal medya kullanımından zarar gördüğü ortaya çıktı. Çalışma, genç bir kişinin zihinsel durumundan bağımsız olarak, daha fazla kızın depresyon ve umutsuzluk duyguları yaşamasıyla, benlik saygısı ile bağlantılı olduğunu söyledi.

TikTok’un duyurusu, The Wall Street Journal’ın Instagram’ın belirli durumlarda platformunun genç kullanıcılarının zihinsel sağlığına zararlı olabileceğini defalarca bulduğunu bildirmesiyle geldi.

Rapora göre şirket, uygulamanın genç kullanıcılarının zihinsel sağlığı üzerindeki etkisini en az iki yıldır inceliyor. Araştırma, özellikle genç kızlar olmak üzere, kullanıcıların büyük bir kısmı için zararlı olduğunu defalarca bulduğunu ortaya koyuyor. 

Uzun bir açıklamada Instagram, The Wall Street Journal tarafından bildirilen araştırmaların varlığını kabul etti, ancak hikayenin “sınırlı bir dizi bulguya odaklandığını ve onları olumsuz bir ışık altında bıraktığını” söyledi.

Sosyal medya firması ayrıca araştırmanın yanında olduğunu ve “Gençlerin mücadele edebileceği karmaşık ve zor sorunları anlama konusundaki kararlılığımızı gösteriyor ve bu sorunları yaşayanlara yardım etmek için yaptığımız tüm çalışmaları bilgilendiriyor” dedi.

İlginizi Çekebilir:

TikTok ve Spotify Türkiye’deki Kullanıcılar İçin Premium Teklifini Başlattı

TikTok, Yapay Zeka Teknolojisini Diğer Şirketlere Satmaya Başladı! 

En iyi OLED TV? Sony Bravia XR A90J OLED TV inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz