COVID-19 sonrası popülaritesi ve kullanım oranları ciddi bir patlama yaşayan görüntülü konuşma platformu Zoom, güvenlik ihlallerini engelleyebilmek adına platforma yeni gizlilik ve güvenlik önlemleri getirdiğini açıkladı. Yapılan değişikliklere göre, artık program içerisindeki toplantı şifreleri ve bekleme odaları varsayılan olarak ayarlanacak. Bu sayede katılımcıların, toplantılara katılmadan önce toplantı yöneticilerinin izin vermesini beklemesi gerekecek.

Dünya geneline hızla yayılan ve sosyal izolasyonun artış göstermesine neden olan COVID-19 salgını, görüntülü konuşma programlarının kullanım oranlarını da ciddi biçimde artırıyor. Salgının yarattığı kriz tırmanırken popülaritesi yeniden yükselen Zoom da benzer şekilde son dönemlerde önemli bir patlama yaşamıştı. Bunun üzerineZoom’da bir güvenlik açığı olduğu ve davetsiz kişilerin toplantıları bölerek uygunsuz içerikler gönderdiği iddiaları yayılmaya başlamıştı. Görüntülü konuşma platformu Zoom, yaşanan gelişmeler sonrası konuyla ilgili bir adım atarak platforma yeni güvenlik önlemleri getirdiğini açıkladı.  

zoom-yeni-guvenlik-onlemleri

Yapılan açıklamaya göre platform yetkilileri, 5 Nisan’dan itibaren şifreleri ve bekleme odası ayarlarını varsayılan (default) olarak düzenleyecek. Bu düzenleme, katılımcıların toplantıya katılma süreçlerinde önemli bir değişiklik yaşanmasına sebep olacak. Yapılan yenilikle beraber yeni toplantıların, anlık toplantıların, toplantı kimliği ile girilen toplantıların ve önceden programlanmış toplantıların şifreleri varsayılan olarak ayarlanmış olacak. Bu da bir katılımcının, belli bir toplantıya katıldıktan sonra otomatik olarak sanal bekleme odasına yönlendirileceği ve orada toplantı yöneticisi tarafından girişi onaylanana kadar beklemek zorunda olacağı anlamına gelecek. Toplantı yöneticileri, bekleme odasındaki katılımcıların toplantıya katılımını tek tek veya hep birlikte onaylayabilecek. 

Koronavirüs krizi sonrası artan görüntülü konuşma oranları, bu tip platformları kötüye kullanmak isteyen kişiler için de bir fırsat kapısı yaratmıştı. Bu da özellikle Zoom ile ilgili güvenlik açığı iddialarının ardından, platform yetkililerinin konuyla ilgili yeni güvenlik önlemleri almasını bir zorunluluk haline getirmişti. Zoom tarafından platforma eklenen yeni önlemlerin; kötü niyetli yazılımların, toplantı bilgileri ve kişisel verilere erişimini de engelleyebileceği tahmin ediliyor. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

SpaceX, Zoom kullanmayı, çalışanlarına yasakladı 

Görüntülü sohbet uygulaması Zoom, Facebook ’a bilgi kaçırıyor

Koronavirüs sürecini kolaylaştıracak görüntülü konuşma programları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz