Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Huawei, Android’e rakip olması beklenen kendi işletim sistemi HarmonyOS ‘un tanıtım tarihini resmi olarak açıkladı. 

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei, Donald Trump’ın yönetiminde olduğu ABD ile Çin hükümetine casusluk yaptığı iddiasıyla ciddi bir ticari savaşın içine girmişti. Çok sıkı ambargoların uygulandığı ve şirketi çalışmaktan alıkoyan bu kısıtlamalar Huawei’nin zor günler geçirmesine sebep olmuştu. Hiçbir ABD menşeli firma ile çalışamayan şirket bu bağlamda en önemli şirketlerden mahrum kalıyordu. Kısıtlamalar sebebiyle Android işletim sistemini de cihazlarında kullanamayan şirket, akıllı telefon sektöründen çekilmek yerine çareyi kendi işletim sisteminde geliştirmekte bulmuştu. Son birkaç yıldır çalışmalarına sıkı bir şekilde devam eden Huawei’nin yaz aylarında HarmonyOS işletim sistemini tanıtması bekleniyordu. Beklenen haber geldi. Huawei HarmonyOS işletim sistemini resmi olarak tanıtacağı tarihi açıkladı. 

Huawei HarmonyOS ’u resmi olarak tanıtacak

Kısa süre önce Çin’de geliştiriciler için test sürümü yayınlayan Huawei, şimdi ise işletim sistemini resmi olarak sunmaya hazırlanıyor. Konuyla ilgili hem YouTube hem de Weibo HarmonyOS hesaplarından tanıtım fragmanı yayınlayan şirket HarmonyOS’un resmi tanıtımını ise 2 Haziran 2021’de Pekin saati ile 20.00’da (TSİ ile 15.00) yapacak. Ancak şirketin lansmanı global olarak mı yoksa Çin’e özel bir etkinlik mi yapacağı ise henüz bilinmiyor. 

300 milyon cihazın HarmonyOS kullanması bekleniyor

ABD ile yaşanan krizler sonrası çalışmalarını daha da hızlandıran Huawei’nin yeni işletim sistemi ilk olarak 2016 yılında geliştirilmeye başlandı. Sadece akıllı telefon değil akıllı saatten TV’lere, akıllı ev aletlerden arabalara kadar pek çok çeşitli üründe kullanılması beklenen HarmonyOS işletim sistemini pek çok üreticinin de kullanması bekleniyor. Bu konuda daha önceden de bazı açıklamalarda bulunan Huawei, geçen aylarda da özellikle Çinli şirketleri HarmonyOS çağrısında bulunmuştu. Google’a olan tekelciliğin önüne geçilmesi için bir fırsat olduğunu aktaran Huawei CEO’su, pek çok şirketten bu konuda destek istemişti. Elde edilen bilgilere göre, 2021’in sonuna kadar Huawei 200 milyon cihazında yeni işletim sistemini kullanacak. Bunun yanı sıra HarmonyOS’un 100 milyon ortak üründe de kullanılması bekleniyor. Bu bağlamda şirketin bahsettiği gibi giderse, ortalama 300 milyon cihaz bu platformu kullanacak. 

İlginizi Çekebilir:

Huawei İşletim Sistemi HarmonyOS, Mate 40 Pro’da Görüntülendi!

‘Huawei P50’ Ailesinin, ‘HarmonyOS’ ile Gelen İlk Akıllı Telefon Serisi Olacağı İddia Edildi 

Gelecekten Gelen 30 Bin Liralık Katlanabilir Telefon: Huawei Mate Xs:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz