Avrupa Birliği’nin çıkarmaya çalıştığı kanun, Apple’ın Lightning konnektöründen vazgeçmesine sebep olabilir. Yeni kanun, üreticilerin tek tip konnektör kullanması adına düzenleniyor. Yani Apple, kanun yürürlüğe girerse iPhone’larda Lightning’den vazgeçmek zorunda kalacak.

Apple, iPhone ve iPad gibi ürünlerin şarj edilebilmesi için ‘’Lightning’’ olarak anılan bir konnektör kullanıyor. Bu konnektörün kullanılması akıllı telefon sektöründe Apple’ı ayrı bir yerde tutuyor çünkü Android ekosisteminde bulunan akıllı telefonlar Micro USB ya da USB Type-C konnektör kullanıyorken, iPhone’lar Lightning girişe sahip oluyor.

Avrupa Birliği, bugüne kadar teknoloji üreticilerinin tek bir şarj konnektörüne sahip olması için teşvikte bulunuyordu ancak elbette ki Apple bu teşviklerin dışında kalıyordu. Avrupa birliği Komisyonu ise artık tavsiye üzerine yapılan uygulamayı kanunlaştırmak istiyor. Söz konusu durum kanunlaşırsa, bu durum Apple’ın şarj konnektörünü değiştirmesi gerektiği anlamına geliyor.

Avrupa Parlamentosu’nun bazı üyeleri ise her akıllı telefon üreticisinin tek tip konnektör kullanması konusunda ise ısrarcı. Söz konusu düşüncenin bazı diğer üyeler tarafından da desteklendiği göz önüne alındığında, bu durum ilerleyen günlerde oylamaya açılabilir.

2009 yılında 30’dan fazla farklı şarj konektörü bulunuyordu. Avrupa Birliği’nin destekleriyle bu konnektör çeşitleri 3’e düştü. Bahsi geçen konnektörler micro USB, USB Type-C ve Lightning. Kullanım oranları göz önüne alındığında ise en az kullanılan Lightning olduğu düşünülerse, Apple kendi konnektörünü kullanamayacak.

Avrupa Birliği Komisyonu böyle bir çalışmayı sebepsiz yere yapmıyor. Farklı konnektör çeşitleri, çevre kirliliğinde dünya için daha fazla atık oluşturuyor. Üstelik uzmanlar da AB Komisyon üyelerinin düşüncesini destekliyor.

Söz konusu gelişmeler ile alakalı Apple’dan herhangi bir açıklama yapılmadı ancak, şirket geçtiğimiz dönemlerde bu konuya değinmişti. USB Type-C’nin neden kullanılmadığının sorulması üzerine Apple yetkilileri, yeni bir uygulamayı hayata sokmanın Lightning portunun sonunu getireceğini, dolayısıyla Lightning’in eskimiş olacağını ve bunun da doğaya atık olarak döneceği anlamına geldiğini söylemişti.

Avrupa Birliği Komisyonu kanun hakkında ne karar verirse versin bu durumun sonucunda doğaya çok fazla atık bırakılacak gibi duruyor.

Apple, hatalı batarya kılıflarını ücretsiz olarak değiştiriyor

Apple çift ekranlı bir iPhone tanıtabilir 

Apple, Samsung’a olan bağımlılığını azaltacak adımlar atıyor