Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Trump yönetimi, uzayda siber tehditlerden korunmak amacıyla dün Beşinci Uzay Politikası Yönergesi’ni imzaladı. Trump yönetiminin imzaladığı yönergenin amacının, hükümet ve uzay endüstrisini korumak için uzayda siber güvenlik planları oluşturmak olduğu belirtildi.

Uzayda siber güvenliği artırmak amacıyla imzalanan yönerge için bazı hükümet yetkililerinden açıklamalar geldi. Yetkililer uzayda siber güvenliğe odaklanmanın şu anda kilit önemde olduğunu dile getirdi. Ayrıca uzay donanımlarına yönelik artan tehditlerin olduğunu belirtildi. Üst düzey bir hükümet yetkilisi, artan bu tehditlere karşı güvenliği ve dayanıklılığı sağlayabilmek adına güçlü kamu-özel bir iş birliğinin gerektiğinin altını çizdi. 

“Uzayda düzenli meydana gelen siber tehditler var”

Yetkililer, dile getirdikleri “uzayda siber güvenlik tehditleri” hakkında ayrıntıları açıklamadılar. Ancak arka planda bazı tehditlerin düzenli olarak meydana geldiğini ve bunun adına bir dizi siber güvenlik ilkesinin uygulanmaya başlanmasının önemli olduğunu belirttiler. Yetkililer ayrıca, Savunma Bakanlığı’nın geçen yıl verdiği Çin’deki askeri ve güvenlik gelişmelerini konu alan bir rapora da dikkat çekti. Raporda, Çin’in büyüyen uzay programının yanı sıra ülkenin uydu sinyal bozucuları için çalışmaları olduğu ve “saldırgan siber yetenekleri olan” silahlar üzerinde çalışmaların yer aldığı belirtildi. 

İmzalanan Beşinci Uzay Politikası Yönergesi’nde ise bu tehditlerle mücadele etmek için, şirketlerin uyduları ve diğer araçları uzaya fırlatırken uymaları gereken kurallar yer alıyor. Yönetmelikte, operatörlere uzay araçlarından alınan verilerin şifrelenmesini sağlamak adına çeşitli yazılım türlerinin kullanılması tavsiye ediliyor. Aynı raporda ayrıca, uzay endüstrisinin güvenilir tedarik zincirlerini kullanması gerektiği ve uyduların karışması gibi durumlarla, sahteciliğe karşı korunmanın da öneminden bahsediliyor. 

Özetleyecek olursak, Trump yönetiminin imzaladığı yeni yönetmelikte, devlet kurumlarının uzayda güvenliği artırmak için iyi siber güvenlik uygulamalarına ihtiyacı olduğu ve bunun da başarılı ticari şirketlerle çalışılırsa mümkün olacağı ifade ediliyor. 

SDP-5 olarak adlandırılan yönergenin Trump yönetiminin uygulanmaya başlanan son yönetmeliği olarak adlandırılıyor. Trump’ın uzayda siber güvenlik için imzaladığı ilk yönerge bu değil. Trump daha önce NASA’nın Ay’a insan gönderdiği dönemde ve amacının uzay trafiğini denetlemek olduğu belirtilen düzenlemeyi uygulamaya sokmuştu. 

İlginizi Çekebilir:

Uzaya Gönderilen 60 Starlink Uydusu İnternet Hızını 100 Mbps’e Çıkardı

SpaceX ‘in Crew Dragon Kapsülü ve Astronotlar Dünya’ya Döndü

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz