Perşembe, Ekim 28, 2021
Ana SayfaDijitalFacebook Çalışanları, Sanal Grev Yaparak Şirkete Tepkilerini Gösterdi

Facebook Çalışanları, Sanal Grev Yaparak Şirkete Tepkilerini Gösterdi

CEO Mark Zuckerberg’in Donald Trump’ın sosyal medya hakkındaki paylaşımları için herhangi bir atakta bulunmaması sebebiyle Facebook çalışanları “sanal grev”e başladı.

Geçen hafta Donald Trump’ın attığı bir tweet, Twitter tarafından “gerçekleri yansıtmadığı” gerekçesiyle, işaretlenmişti. Daha sonra ise Twitter, Trump’ın paylaşımlarını şiddeti övdüğü gerekçesiyle gizlemişti. Bunun üzerine Trump, sosyal medya platformları hakkında tehditkar söylemlerde bulunmuş ve platformları ya düzenleyeceklerini ya da kapatacaklarını belirtmişti. Bu olaydan birkaç gün sonra ise Trump sosyal medya platformları kapsayan yeni bir kararnameye imza atarak, sosyal medya platformlarını sorumlu hale getirmek için atakta bulunmuştu. 

Zuckerberg: “Trump’ın paylaşımları Facebook standartlarını ihlal etmiyor”

Trump’ın sosyal medya platformlarına verdiği göz dağı ise, kullanıcıların yaptığı paylaşımlardan platformları sorumlu tutmak üzerine olmuştu. Bunun yanı sıra Trump, sosyal medya şirketlerinin reklam gelirlerinin de daha sıkı bir şekilde incelenmesi gerektiğini belirtmişti. Yaşanan bu olaylardan sonra, WhatsApp, Instagram gibi önemli mecraları bünyesinde barındıran Facebook’un CEO’su ise Trump’ın paylaşımlarının Facebook standartlarını ihlal etmediğini dile getirmişti. 

Zuckerberg, Trump’ın tehditkar söylemleri hakkında, “negatif reaksiyon” yarattığını söylemiş ancak paylaşımlara dokunmamıştı. Axios sitesinde yer alan bir habere göre, Facebook CEO’sunun bu açıklamayı yapmadan önce ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştüğü aktarılıyor. 

ABD’de şu an ırkçılığa karşı yapılan protestolar tüm dünyanın gündemine oturmuş durumda. Mark Zuckerberg de geçen hafta pazar günü şirketin ırksal adalet için çalışan gruplara 10 milyon dolar bağışlayacağını belirtmişti.

Facebook açıklamasında: “Şu anda pek çok insanın, özellikle de Siyahi topluluğumuzun hissettiği acıyı anlıyoruz. Çalışanlarımızın yönetimle yaşadıkları anlaşmazlıklarda fikirlerini açıkça belirtmesini destekliyoruz. Önümüzdeki içerikler için ekstra zorluklarla karşılaşacağımız bu dönemde onların samimi geri bildirimlerinden yararlanmaya devam edeceğiz.” şeklinde bir söylem dile getirdi. 

Facebook çalışanları sanal greve devam etti

Ancak şirketin bu atağı Facebook çalışanları ‘nın “sanal grev” kararı almasına engel olamadı. Hem Trump’ın sosyal medya platformları hakkındaki söylemleri hem de ülkede yaşanan protestolar sebebiyle pek çok çalışan bir gün boyunca işlerini bıraktığını dile getiren bir greve başlamıştı. Personeller “ofis dışında” mesajlarını “protesto için ofis dışında” şeklinde değiştirerek, grev yaptıklarını ortaya koymuş oldu. Sanal grevin dışında ise çalışanların, ayrıca yönetim için de bir talepler listesi hazırladığı da belirtiliyor. 

Facebook çalışanları daha önce de Mark Zuckerberg ile Trump’ın tutumu nedeniyle karşı karşıya gelmişti. Facebook’un uzun yıllar başına çorap ören politika reklamları için yüzlerce çalışan, bu kararı eleştiren bir mektupla düşüncelerini dile getirmişti. 

ABD’de yaşanan koronavirüs, ırkçılık ve sosyal medya platformları kararnamesi sebebiyle Facebook’ta gerilim eskiye oranla çok daha fazla artmışa benziyor. New York Times’ta yer alan bir haberde ise, en az iki üst düzey çalışanın şirketten ayrılma tehdidinde bulunduğu bilgisi yer alıyor. Bunun yanı sıra pek çok Facebook çalışanı tepkilerini Twitter üzerinden dile getiriyor. 

Kaynak: Link

İlginizi Çekebilir:

ABD Başkanı Trump Sosyal Medya Kararnamesini İmzaladı

İnternetten Film İzleme, Trump vs Twitter, Paragöz Oğlan Zuckerberg – DigiToll #17

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR