ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, ikonik Gmail logosunu değiştiriyor. Google’ın yeni Gmail logosu diğer Google ürünleriyle daha uyumlu duracak gibi görünüyor.

Teknoloji devi Google, yıllardır kullandığı ve ikonikleşen “zarf” logosunun yerine diğer Google ürünleriyle daha uyumlu duran bir tasarıma çeviriyor. Google’ın Gmail için seçtiği yeni logo, M harfinden oluşuyor. Şirketin ana rengi mavi, sarı, kırmızı ve yeşil renk tasarımlarına sahip yeni logo geliyor, alışık olduğumuz zarfa ise veda ediyoruz. 

Google’ın yeni Gmail logosunda aslında M’yi tamamen kaldırmak istediği veya Gmail’in kırmızı rengini tamamen kaldırmayı düşündüğü Amerikan iş dergisi Fast Company tarafından aktarılan detaylardı. Ancak bu noktada Google’ın kullanıcı araştırması çalışmalarına katılan kişilerin yapılacak yeni değişikliklerden memnun kalmadığı bildirildi. Bununla birlikte çalışmalar, Google’ın Gmail logosunun zarf kısmının kullanıcılar için kritik bir tasarım önemine sahip olmadığının fark edilmesi sayesinde yeni logo daha kolay şekillendi. Google’ın tasarımcı ekibi de halihazırda Gmail logosunda bulunan M’yi korumayı ve Google’ın geleneksel renk paletini de M’ye eklenmesine karar verildi. 

Yeni Gmail logosu, bünyesinde sağ üstte küçük bir sarı dokunuşu, mavi ve yeşilin ise M’nin kenarlarını oluşturduğu göze çarpıyor. Bunun dışında şirketin hala kırmızı rengi baskın bir şekilde kullanması da önemli bir ayrıntı. Yeni Gmail logosunun yanında şirket, yeni Gmail logosuna uyum sağlaması için ayrıca Takvim, Dokümanlar, Meet ve E-Tablolar’ında logolarını yeniledi. 

Google G Suit’i Google Workspace yaptı

Google’ın yeni logoları gibi G Suit de yenilendi. Şirket Google Workspace adıyla G Suit hizmeti vermeye devam edeceğini belirtti. Bununla birlikte şirket Google Workspace’in de hizmet logolarında değişiklikler yapılacağını belirtti. Google yeni tasarımlarını ise YouTube üzerinden yaptığı bir yayınla paylaştı. Aşağıda yer alan videoda Google’ın yeni logo tasarımlarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yeni Gmail logosu ve değişen diğer tasarımların videosu:

Google, G Suit’in yeni isminin yanı sıra birkaç yeni özelliği de tanıttı. Bu özellikler arasında kullanıcıların artık tıklamak zorunda kalmadan dosyalarına eklediği bağlantıların önizlemesini görebilecek bir yenilik alıyor. Bunun yanı sıra ayrıca, Google’ın yeni yazılımı sayesinde artık kullanıcı “@” ile bir arkadaşından bahsettiğinde, o kişiye bir görev atama veya onunla doküman paylaşma gibi eylemleri de gerçekleştirecek.

İlginizi Çekebilir:

Google Asistan, Kullanıcılar İçin Görüşmelerde Telesekreter Süresince Hatta Bekleyecek 

Google Meet Sınırsız Kullanım Özelliğinin Süresi Uzatılıyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz