Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Nissan tarafından üretilen akustik meta-malzeme gelecekte otomobil ses yalıtımı için geleneksel kauçuk levhaların yerini alabilir.

Bir otomobile bindiğimiz zaman genel olarak insanların kabul ettiği çeşitli şeyler var ve bunlardan birisi de aracın içerinde yol ve motor sesi olması. Bir motorun sesini kabinden uzaklaştırmak için çeşitli ses yalıtım malzemeleri kullanılıyor. Geleneksel arabalar kadar elektrikli araçlarında kabinine az da olsa ses alması Nissanı bu teknolojiyi geliştirmek konusunda harekete geçirdi.

Nissan bu yıl CES 2020‘de şirketin araba kabinleri daha sessiz bir hale getirmek ve enerji verimliliğini arttırmak için ürettiği akustik meta-malzemesini tanıttı. Araştırma ve geliştirme süreci 2008’de başlayan Nissan, yol ve motor gürültüsü gibi geniş frekanstaki gürültüleri (500-1200 hertz) engellemek için meta-malzemeden yararlanacak. Geleneksel araçlarda kullanılan yalıtım malzemesi kauçuktan üretiyor. Geliştirilen meta-malzeme levhaların seri üretim açısından da oldukça düşük maliyetli olduğu bilgisi paylaşıldı.

Yenilenen Nissan LEAF Japonya’da Satışa Çıkıyor