Okuma Süresi
2 dakika

Uzay milyarderi Elon Musk, bir başka uzay milyarderi Richard Branson’ın Virgin Galactic ‘inden uzaya bir bilet aldı. Virgin Galactic, 11 Temmuz’da SpaceShipTwo Unity’nin ikinci roket güdümlü test uçuşunda kurucusu Richard Branson’ı uzaya göndermişti. 

Virgin Grup çatısı altında faaliyetlerini sürdüren ticari uzay taşımacılığı şirketi Virgin Galactic, 11 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilen ‘SpaceShipTwo Unity’nin ikinci roket güdümlü test uçuşunda kurucusu Richard Branson’ı uzaya gönderdi. Başarılı bir fırlatmanın ardından, Branson ve diğer dört Virgin Galactic çalışanı, birkaç dakika sonra yere geri dönmeden önce, uzay uçağının kabininin etrafında mikro yerçekimi içinde kısa bir süre yüzdü. 

Bir Virgin Galactic sözcüsü, Elon Musk’ın da uzaya bilet aldığını aktardı. Virgin Galactic’in biletleri 250 bin dolardan başlıyor.  20 Temmuz’da ise Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos’un da uçuş kabininde olacağı ilk turistik uzay uçuşunu hayata geçireceği biliniyor.

Branson, turistik uzay deneyimini değerlendirdi

Virgin Galactic’in ‘Unity 22’ görevinin, şirketin dördüncü mürettebatlı görevi olduğu kaydedildi. Fakat Virgin Galactic; görevin, uçuş kabininde iki pilot ve dört uzmanla birlikte tam mürettebat taşıyan ilk görev olacağına işaret etmişti. Branson, uçuş sırasında Virgin Galactic’in ödeme yapan müşterilere sunmayı planladığı turistik uzay uçuşu deneyimini değerlendirdi.

Musk ile Branson’ın arası iyi

Detaylara göre, Virgin Galactic’in uzay yolculuğu için bilet alan Elon Musk ile Richard Branson’ın arası oldukça iyi. İki milyarderin uzay görevleri bakımından ise oldukça farklı yerde duruyorlar. Musk’ın SpaceX’i, çoğunlukla astronotları ve kargoyu uzaya taşımak için hükümet sözleşmelerine odaklandı. Ancak bu eylül ayında gerçekleştirilecek ilk özel astronot göreviyle değişecek. Bu görev, Virgin Galactic ve Blue Origin gibi Dünya atmosferinin kenarından sadece birkaç dakika yukarıda değil, yörüngede daha uzun (ve çok daha pahalı) bir yolculuk olacak.

SpaceShipTwo, Virgin Galactic’in gelişmekte olan uzay turizmi işinin merkezinde duran roket uçağı olarak anılıyor. Uçağın altı koltuğundan biri için her bilet yaklaşık 250 bin dolara satılıyor ve şirket şu ana kadar Justin Bieber ve Leonardo DiCaprio gibi ünlüler de dahil olmak üzere 600’den fazla yolcu rezervasyon yaptı. Jeff Bezos’un Blue Origin’i ise uzay turizmi pastasından bir dilim alabilmek ve rekabet edebilmek adına daha farklı bir sistemde biraz daha yükseğe çıkmayı amaçlıyor. Blue Origin’in New Shepard roketi ile gerçekleştireceği uzay seyahati ise 20 Temmuz’da yapılacak. 

İlginizi Çekebilir:

Virgin Galactic, Uzaya Yolcu Taşımak İçin Federal Havacılık İdaresi (FAA)’nden Onay Aldı! 

SpaceX, Starlink İnternet Hizmeti Üzerinden Uçaklara Wi-Fi Erişimi Getirecek 

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz