HBO Max’ten şok eden haber: Şirketin tasarruf amacıyla personellerinin %70’ini işten çıkarabileceği konuşuluyor.

AT&T’nin sahibi olduğu WarnerMedia tarafından hizmete sunulan abonelik tabanlı dijital yayın platformu HBO Max, ilk olarak 18 Ekim 2018 yılında duyurulmuş ve 27 Mayıs 2020 tarihinde hizmete başlamıştı. Netflix, Amazon Prime ve Disney +’ın ardından Türkiye’de yayın hayatına başlaması beklenen HBO Max platformu, maddi tasarruf amacıyla Avrupa’daki program stratejisinde değişikliğe gitmişti.

Tasarruf tedbirleri kapsamında dijitaldeki yayın önceliklerini yeniden ayarlamaya çalışan şirket, Türkiye’nin yanı sıra Kuzey ülkeleri (Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya), Orta Avrupa ve Hollanda’da da artık orijinal proje üretmeyeceğini açıklamıştı. Ancak görünen o ki, bu tedbirler şirketin mali durumunu düzeltmesi anlamında pek işe yaramadı. HBO Max, şimdi de giderleri en aza indirmek için işten çıkarma yapabileceği iddialarıyla gündeme geldi.

Tasarruf Tedbirleri Yeterli Olmadı!

HBO Max’in, Warner Bros. Discovery çatısı altında Discovery+ ile birleştirilme çalışmaları sürerken, bu sürecin bir parçası olarak, platformun Türkiye, Kuzey ve Orta Avrupa’da orijinal programlama çalışmaları da durdurulmuştu.

Birleşme sürecinin ardından şirket finansal istikrarını koruyamazken, şirketin ilk üç aylık kazanç raporuyla ilgili ortaya atılan iddialardan sonra gözler bir açıklama için İcra Kurulu Başkanı David Zaslav’a çevrildi. Şirketin yakın zamanda büyük bir yeniden yapılandırmaya gitmesi bekleniyor.

Yeniden Yapılandırma Çalışmaları İşten Çıkarmalara mı İşaret Ediyor?

HBO Max’in, HGTV, Discovery Channel ve daha fazlasına adanmış bir akış platformu olan Discovery+ ile birleşme öncesinde platformda düşük performans gösteren sayısız dizi ve filmi kaldırdığı iddia ediliyor. Ayrıca bu birleşme ve yapılandırma için HBO Max’in geliştirme personelinin %70’ini işten çıkarabileceği düşünülüyor.

Ancak HBO Max’ın Yüzüklerin Efendisi gibi dev bir yapıma ev sahipliği yaptığı da göz önünde bulundurulunca, son zamanlarda meydana gelen tim bu gelişmelerin bir tür vergi silme çabası olabileceği de iddia ediliyor. Gerçeği öğrenmek için, HBO Max’ten gelecek resmi açıklama bekleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz