Kaspersky tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, ebeveynlerin çocuklarının internet kullanımı üzerindeki etkilerini araştırdı. Araştırma sonucunda Türkiye’de ebeveynlerin yüzde 66’sının çocuklarının internette geçirdiği süreyi kendilerinin belirlemesine izin verdiği gibi şaşırtıcı sonuçlar doğurdu.

Ebeveynlerin yüzde 66’sının internette geçirilecek süreyi çocuklarının belirlemesine izin verdiği ve bunun yanı sıra yüzde 52,3’lük bir kesimin ise çocuklarının internette neler yaptığını kontrol etmediği yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkmış oldu. Ebeveynlerin bunu, çocukların kendi internet faaliyetlerini denetleyebilmesini sağlamak için yaptığı belirlendi. Ancak, ebeveynlerin yüzde 73,1 internette çok fazla vakit geçirdiklerini ve yüzde 78’i de internet ve mobil cihaz kullanımının aile yaşantılarına etki ettiğini dile getirdi.

Anneler çocuklarına internet kullanımında daha fazla güveniyor

Modern ebeveynlerin yarısından fazlası internete ayrılan süre konusunda çocuklarına güvenmeyi tercih ediyor. Daha da ilginci bu yönelim annelerde daha sık görülüyor. Anneler internete ara verme konusunda çocuklarına daha çok güveniyor. Türkiye’de annelerin yüzde 69,9’u bu şekilde davranırken babalarda ise bu oran yüzde 59,4.

İnternet bağımlılığı hem ebeveynlerde hem de çocuklarda var

Yapılan araştırma, çocukların internet aktivitelerine yönelik bu yaklaşımın yanı sıra ebeveynlerin kendi cep telefonu alışkanlıklarını veya internette geçirdikleri süreyi de kısıtlamadıklarını ortaya çıkardı. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 73,1’i internete bir şekilde bağımlı olduklarını kabul etti. Daha da ötesi, yüzde 82’lik büyük bir bölüm internet bağlantılı mobil cihazlarını çocuklarının yanında veya evde kullandığını, yüzde 57 oranında bir kısım ise internet veya mobil cihazların çocuklarıyla konuşmalarının arasına girdiğini söyledi.

Kaspersky, çocukların internette geçireceği süreyi düzgün bir şekilde ayarlayabilmesi için şunların yapılmasını öneriyor:

  • Çocuklarınızın sizden ilgi beklediği anlarda cihazınızı bırakarak onlara önem verdiğinizi gösterin.
  • Çocuğunuz internette çok fazla vakit geçiriyorsa hemen kısıtlamaya gitmeyin. Bunun yerine bu konuyu onlarla sakin bir şekilde konuşun, böylece uzun vadede zararlı olabilecek olumsuz tepkilere yol açmazsınız.
  • Boş vakitlerinizde farklı ve ilgi çekici şeyler yaparak çocuklarınızın cihazları olmadan zaman geçirmek istemesini sağlayın. Bunun için onları yeni bir spor dalına yönlendirebilir veya tüm aile birlikte daha fazla aktivite yapabilirsiniz.
  • Sosyal medya ve diğer iletişim araçlarının kullanımı için temel kurallar belirleyin. Bunların okul hayatını veya arkadaşlarıyla gerçek dünyadaki ilişkileri etkilememesini sağlayın.
  • Tüm aile için belirli kurallar koyun. Böylece çocuğunuz ailede internet kullanımı konusunda haksızlığa uğradığını düşünmesin. Bunun için yemek masasında telefon kullanmamayı, belirli bir saatten sonra cihaz kullanımını bırakmayı veya yatma zamanı geldiğinde cihazları başka odaya koymayı düşünebilirsiniz.
  • Kaspersky Security Cloud’un aile sürümünde yer alan Kaspersky Safe Kids, ailenizi, özel verilerinizi ve çocuklarınızı internette ve ötesinde koruma altına alır.