Kadın Girişimciler
Okuma Süresi
2 dakika

Türkiye’de kadın girişimciler, girişim ekosisteminin yalnızca yüzde 13’ünü oluşturuyor. Dünya genelinde ise bu rakamın yüzde 34 seviyesinde olduğu belirtiliyor. Bununla birlikte; Türkiye’deki kadın girişimcilerin yazılım, biyoteknoloji ve gıda sektörlerine yoğunlaştığı ifade ediliyor.  

Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl yayımladığı ve 156 ülkenin kadın ve erkek nüfusu arasındaki cinsiyet eşitsizliğini mercek altına alan ‘Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’, Türkiye’nin cinsiyet eşitliği konusunda dünyada 133’üncü sırada olduğunu gösterdi. Raporun; eğitim, sağlık, ekonomiye katılım ve siyasim yaşamda temsil alanlarını incelediği belirtildi. Hazırlanan endekse göre; İzlanda, cinsiyet eşitsizliğinin en az olduğu ülke olma niteliği taşıyor. Listede, İzlanda’yı sırasıyla Finlandiya ve Norveç takip ediyor. Son sırada ise Afganistan yer alıyor.  

Bununla birlikte; Türkiye’de kadın girişimciler, 2020 yılında girişim ekosisteminin yalnızca yüzde 13’ünü oluşturdu. Dünya genelinde ise bu rakamın, yüzde 34 seviyesinde olduğu görüldü. Etkisi devam eden küresel salgının, kadınlar ve erkekler arasındaki uçurumun daha da artmasına neden olduğu kaydedildi. Türkiye ayrıca; kadınların ekonomiye katılımı ve fırsat eşitliği kategorisinde 140’ıncı, iş gücüne katılımda 137’nci, aynı işe eşit ücrette 95’inci sırada yer aldı. 

Kadın girişimci sayısı, 14 yılda 2 katına çıktı 

Kadın Girişimci Sayısı

Diğer yandan; IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, Türkiye’deki girişim ekosisteminde kadınların yerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kadın girişimcilerin yazılım, biyoteknoloji ve gıda sektörlerine yoğunlaştığının altını çizen Şenel, açıklamasında “2007’de 75 bin olan kadın girişimci sayısı günümüzde 140 bine yaklaşmış durumda. Kadınların girişim ekosistemindeki rollerinin artması için mali danışmanlık, Ar-Ge destek danışmanlığı, Ticaret Bakanlığı destekleri, Ar-ge ve tasarım merkezi kurulum ve yönetim danışmanlığıyla birlikte eğitim ve bilirkişilik hizmetleri sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Zoom, Gerçek Zamanlı Çeviri için Kites GmbH Girişimini Satın Aldı

ABD Merkezli Girişim Şirketi Kernel, 50 Bin Dolarlık Bir Zihin Okuma Cihazı Tanıttı 

Çinli Girişim ‘Pony.ai’, Geliştirdiği Sürücüsüz Araçları Kaliforniya’da Test Etmek İçin Onay Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz