CRISPR Gen Düzenleme

Astronotlar, CRISPR gen düzenleme teknolojisinin uzayda nasıl çalıştığını gösterdi. Söz konusu teknolojinin, artık Dünya’yla sınırlı olmadığı ifade edildi. Yapılan çalışmanın, uzun süreli uzay yolculuklarının anahtarı niteliğinde olabileceğinin de altı çizildi.  

Astronotlar, CRISPR gen düzenleme teknolojisinin uzayda nasıl çalıştığını gözler önüne serdi. Söz konusu teknolojinin, artık Dünya ile sınırlı olmadığı kaydedildi. Astronot Christina Koch ve bir grup bilim insanı, ‘CRISPR-Cas9’ tekniğini ilk kez uzayda başarıyla gösterdi. Gösterilen yöntem, hasar gören DNA’nın mikro yerçekiminde nasıl onarıldığı üzerinde çalışmak için uygulanan yeni bir tekniğin bir parçası olarak kullanıldı. Araştırmacılar, teknik problemler ve güvenliğe ilişkin endişelerin daha önce benzer çalışmalar yapılmasının önüne geçtiğine işaret etti.  

Koch ve çalışma arkadaşları tarafından yapılan deney, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’ndaki bir mayanın hücre kültüründe hasar verici çift dizgili bir DNA kırılması üretti. Deney için gerekli malzemelerin birçoğu, Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2019 yılının Mayıs ayında ulaştı. Koch, deneyi söz konusu DNA kırılmasının üretilmesinden çok daha önce tamamladı. Ancak bulgular, geçen haftalarda kendini göstermeye başladı.  

Söz konusu yaklaşımın, uzayda DNA onarımı ile ilgili diğer çalışmaların önünü açması bekleniyor 

Uzayda DNA Onarımı

Diğer yandan; söz konusu yaklaşımın, uzayda DNA onarımı ile ilgili diğer çalışmaların önünü açması bekleniyor. Çalışmanın yeterli oranda ilerletilmesi durumunda bilim insanları, iyonlaştırıcı radyasyondan kaynaklanan genetik hasarı ve uzun süreli uzay uçuşlarındaki benzeri genetik etkileri çoğaltabilmeyi umuyor. Bu durumun da NASA ve diğer uzay ajanslarının, astronotları koruyan ve derin uzay keşiflerini daha pratik bir hale getiren teknolojiler geliştirmesine yardımcı olabileceği tahmin ediliyor. 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Çin’in Mars Keşif Aracı Zhurong, Kızıl Gezegenin Yüzeyindeki İlk Test Sürüşünü Tamamladı! 

NASA, 2030 Yılına Kadar Venüs Gezegenine İki Operasyonel Görev Gerçekleştireceğini Açıkladı 

Bilim İnsanları, 30 Yıl Önce Ölen Bir Hayvanın Genetik Materyalinden Klon Üretmeyi Başardı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz