Elektrikli Otomobil Satış Rakamları 2021

Türkiye’de 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin elektrikli otomobil satış rakamları açıklandı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin verilerine göre; yılın ilk 3 ayında Türkiye’de, yalnızca 312 adet elektrik motorlu otomobil satıldı. Söz konusu rakamın, Almanya’daki satış rakamlarının yaklaşık 200’de 1’ine tekabül ettiği ifade edildi.  

Türkiye’de 2021 yılının ilk çeyreğine ilişkin elektrikli otomobil satış rakamları açıklandı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin açıklamalarına göre; yılın ilk 3 ayında, Türkiye’de yalnızca 312 adet elektrik motorlu otomobil satıldı. Avrupa ülkelerinde ise satış rakamları, bu sayının oldukça üzerindeydi. Veriler; yılın ilk çeyreğinde Almanya’da 64 bin 809, İngiltere’de 31 bin 779, Fransa’da 30 bin 491 adet elektrikli otomobil satıldığını gösterdi. Türkiye’deki rakamın, Almanya’daki satış rakamlarının yaklaşık 200’de 1’ine tekabül ettiğinin de altı çizildi.  

Diğer yandan; elektrikli otomobiller, kısa bir süre öncesine kadar önemli bir düşük vergi avantajına sahipti. Fakat daha sonra yapılan yeni bir düzenleme, elektrik motorlu araçlar ve fosil yakıtlı araçların arasındaki mesafeyi kapadı. Bu durum, elektrikli otomobil satışlarına da önemli oranda yansıdı. Bu nedenle, elektrikli otomobil üreticileri de giderek artan oranda Türkiye pazarına daha az araç sokmaya başladı.  

Sektör kaynakları, elektrikli otomobil satışları konusunda hala iyimser bir tablo olduğunu belirtti

Elektrikli Otomobil Satışları

Bununla birlikte; sektör kaynakları, Türkiye’de elektrikli otomobil satışları konusunda hala iyimser bir tablo olduğuna işaret etti. Özellikle Gaziantep, Antalya, İzmir ve İstanbul’da, elektrikli otomobillere gösterilen ilginin yüksek olduğu kaydedildi. Ayrıca daha çok genç ve orta yaşlı vatandaşların, yeni nesil elektrik motorlu otomobilleri tercih ettiği belirtildi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, Elektrikli Otomobil Projesi Kapsamında Tesla İçin Batarya Üreten CATL ile Görüşüyor 

Subaru, İlk Elektrikli Otomobil Modeli ile İlgili İlk Detayları Paylaştı! 

Toyota, Küresel Pazarda Satışa Çıkacak İlk Tamamen Elektrikli Otomobil Modeli ‘bZ4X’in Konsept Tasarımını Resmen Tanıttı! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz