5G Baz İstasyonlarına Saldırılar
Kaynak: bbc.com

Twitter, 5G’nin koronavirüs bulaştırdığı iddiaları sonrası 5G baz istasyonlarına yapılan saldırılar ile ilgili kışkırtıcı paylaşımları platformdan kaldıracağını açıkladı. Sosyal medya devi ayrıca, geniş çapta panik uyandırabilecek nitelikteki içeriklerin de silineceğine işaret etti. 

Çin’in Wuhan şehrinden dünya geneline yayılan COVID-19 salgını sonrası, virüsün kaynağıyla ilgili pek çok asılsız haber de özellikle sosyal medya üzerinden hızla yayılmaya başlamıştı. 5G’nin koronavirüs bulaştırdığı ile ilgili komplo teorileri de bu iddialar ve asılsız haberlerden yalnızca biriydi. Konuya ilişkin komplo teorilerinin hızla yayılması ve geniş kitleleri etkilemesi sonrası özellikle İngiltere ve Hollanda’da, 5G baz istasyonlarına saldırılar yapılmış ve kuleler yakılmaya çalışılmıştı. İddiaların kolaylıkla yayıldığı pek çok sosyal ağ da konuyla ilgili bazı hamleler yapmak durumunda kalmıştı. Twitter da benzer şekilde iddialarla ilgili yapılacak saldırıları önlemeye yönelik adımlar atan platformlar arasına katıldı. Topluluk kurallarında değişiklikler yapan sosyal medya devi, 5G baz istasyonlarına yapılan saldırılar ile ilgili kışkırtıcı paylaşımları platformdan kaldıracağını açıkladı. 

Yapılan açıklamaya göre Twitter, kritik altyapıların tahribatına sebep olacak nitelikteki doğrulanmamış iddiaları içerisinde barındıran tweetleri silecek. Şirket, 5G ve koronavirüs ile ilgili komplo teorileri ve asılsız haberlerin yer aldığı paylaşımları platformdan kaldırmayacak olsa da doğrudan kişileri konuyla ilgili bir aksiyon almaya teşvik eden ve bu yönde kışkırtan paylaşımların kendi ağında bulunmasına izin vermeyecek. Kitleleri paniğe sürükleyen içerikler de benzer şekilde Twitter’dan silinecek.  

Twitter, silinecek tweetler için örnekler de paylaştı 

Twitter Silinecek Tweetler

Sosyal medya devi Twitter, açıklamasında topluluk kurallarını ihlal eden ve platformdan silinecek tweetler ile ilgili birkaç örnek de paylaştı. Buna göre, “5G koronavirüse neden oluyor! Gidin ve evinizin civarındaki tüm baz istasyonlarını yok edin!” veya “Ulusal Muhafızlar iki hafta boyunca gıda gönderilmeyeceğini açıkladı! Hemen marketlere koşup her şeyi alın!” gibi içeriklere artık platformda müsaade edilmeyecek.  

Diğer yandan bilim insanları, 5G baz istasyonlarına yönelik saldırılar sonrası COVID-19 ve 5G arasında bir bağlantı olduğu iddialarının tamamen asılsız olduğunu ve bunun biyolojik olarak imkansız olduğunu ifade etmişti. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) yöneticilerinden Stephen Powis de konuya ilişkin üretilen komplo teorilerinin, “en kötü tipteki yalan haberlerden biri” olduğunu söylemişti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

‘5G, Coronavirüs bulaştırıyor’ teorileri yüzünden, baz istasyonları yakıldı 

Coronavirüs teorileri yüzünden Hollanda’da 5G baz istasyonlarına saldırıldı!

İngiltere, Huawei’in 5G çalışmalarına izin verdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz