Instagram Anılıyor Etiketi
Kaynak: androidpolice.com

Instagram; Facebook’a benzer bir şekilde, hayatını kaybeden kişilerin profiline ‘Anılıyor (Remembering)’ etiketi ekleyeceğini duyurdu. Etiket eklendikten sonraprofildeki tüm içerikler en son haliyle kalmaya devam edecek. Diğer yandan bir daha kimse ilgili profile giriş yapamayacak.  

Sosyal medya devi Instagram; Facebook’a benzer bir şekilde, hayatını kaybeden kişilerin profiline ‘Anılıyor (Remembering)’ etiketi eklemeye hazırlandığını duyurdu. Platformda halihazırda, hayatını kaybetmiş kişiler için aktifleştirilmek üzere bir anma özelliği yer alıyordu. Fakat güncel olarak, özellik içerisinde o profil sahibinin hayatını kaybetmiş olduğuna işaret eden hiçbir gösterge yer almıyordu. Üzerinde çalışılan özelliğin platforma eklenmesiyle birlikte tüm kullanıcıların, hayatını kaybetmiş kişilerin profillerinde yeni bir “Anılıyor” etiketi görebileceği aktarıldı.

Instagram Anılıyor Etiketi
*Etiket, görseldeki profile, profil sahibi tarafından deneme amaçlı eklenmiştir.

Sosyal medya devi, Twitter üzerinden konuyla ilgili yaptığı açıklamada bir Instagram hesabının vefat eden birine ait olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek değişiklikler yapmak üzerine çalıştıklarına işaret etti. Açıklamada, konuyla ilgili detaylı bilgilerin daha sonra paylaşılacağı belirtildi. Özellik, ilk olarak Jane Manchun Wong isimli ünlü bir tersine mühendislik uzmanı tarafından ortaya çıkarıldı. Wong, konuyla ilgili ilk paylaşımını ise Twitter üzerinden yaptı.  

Aktarılan detaylara göre Instagram, “Anılıyor” etiketinin yanında ilgili profillere bir karşılama metni de ekleyecek. Başka bir kullanıcı, vefat eden kişinin profilini ziyaret ettiğinde söz konusu metni görebilecek. Metinde, profil sahibinin hayatını kaybetmiş olduğu belirtilecek. Şirket bununla birlikte, metne “Anılan hesaplar, vefat eden bir kişinin hayatını anmak ve kutlamak için oluşturulan bir alandır” ibaresini de ekleyecek.  

‘Anılıyor’ etiketi eklenmesi için bir form doldurulacak

Bir hesaba “Anılıyor” etiketi eklendikten sonra Instagram, bir daha hiç kimsenin o hesaba giriş yapmasına izin vermeyecek. Diğer yandan profil sahibi tarafından o güne dek paylaşılan tüm içerikler, sayfada kalmaya devam edecek. Bununla birlikte profil, artık Instagram’ın “Keşfet” sekmesinde yer alamayacak. Ayrıca bir daha hiç kimse; paylaşılan fotoğraflar, yapılan yorumlar, takipçiler, güncel profil fotoğrafı ve gizlilik ayarları üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayacak. 

Anılıyor Etiketi Eklenmesi İçin Form
Kaynak: createregisteraccount.com

Bir profile ‘Anılıyor’ etiketi eklenmesi için kullanıcıların, Instagram üzerinden bir form doldurarak hayatını kaybeden kişi ve kendisiyle ilgili bazı kimlik bilgilerini sosyal medya devi yetkilileriyle paylaşması gerekecek. Instagram bu noktada, hesaba “Anılıyor” etiketi ekleyebilmek için profil sahibinin hayatını kaybettiğine dair bir kanıt da talep edecek. Söz konusu formda, Türkçe dil desteği de bulunacak.

Profil sahibi ölünce Instagram’a nasıl bildirilir?

Bir profil sahibinin hayatını kaybettiğini Instagram yetkililerine bildirmek ve ilgili formu doldurmak için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir:

Facebook ve Instagram hikayelere müzik ekleme özelliği Türkiye’de de kullanıma sunuldu

Instagram, yeni özelliği ‘Birlikte İzle’ ile beğenileri topladı 

Instagram, Snapchat’in kaybolan mesaj özelliğini test ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz