WhatsApp Yedek Sohbet Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bugün neredeyse hepimiz iletişim kurmak için WhatsApp kullanıyor, gün içerisinde bu uygulama aracılığıyla birçok veri ve içerik alışverişi yapıyoruz. Bir süre sonra biriken verilerin cihazlarımızın hafızasını doldurduğunu fark edince de sohbet geçmişimizi temizleyerek telefonlarımızda yer açmaya çalışıyoruz. Peki, WhatsApp’ı açıp oradaki mesajları silmek yeterli mi, yoksa yedeklenmiş sohbetleri silmek için farklı işlemler mi yapmak gerekir? WhatsApp yedek sohbet silme işlemi nasıl yapılır?

WhatsApp insanlar arasındaki iletişimi yepyeni bir boyuta taşıdı. 7’den 70’e herkesin kolaylıkla kullanabildiği bu uygulama; arkadaşlarımızla sohbet etmek, sevdiklerimize fotoğraf, video ve ses kaydı göndermek, internet üzerinden sesli ya da görüntülü sohbetler yapmak gibi haberleşmeyi kolaylaştıran ve çok daha keyifli hale getiren hizmetler sunuyor. WhatsApp’ta söz konusu veriler kişiye iletildiği anda otomatik olarak telefona kaydediliyor. Fakat zaman zaman telefonun hafızasında yer açmak, kişisel mesajları bir başkasının görmesini engellemek veya telefon değiştirmek gibi durumlarda verileri silmek gerekebiliyor. Aslında WhatsApp üzerinden yaptığınız sohbetleri silmek zor değil. Fakat dikkat edilmesi gereken noktalar var. Temizleme işlemini yaparken önemli olan sadece uygulamada görünen mesajların değil, yedeklenen sohbetlerin de silindiğinden emin olmak. Bu yüzden biz de bugün sizlerle WhatsApp yedekleme silme işlemlerinin detaylarını paylaşacağız. WhatsApp yedek sohbet silme işlemini detaylı bir şekilde anlatacağız.

WhatsApp Sohbet Arşivi Ayarları Nasıl Yapılır?

whatsapp sohbet arşivi ayarları nasıl yapılır

WhatsApp gün içerisinde yaptığınız görüşmeleri telefonunuzun hafızasına yedekler. Bu yedekleme sayesinde, bir sorun olduğunda istemeden sildiğiniz mesajlara yeniden ulaşabilirsiniz.

WhatsApp, farklı nedenlerden dolayı sohbetlerinin yedeklenmesini istemeyen kullanıcılarına yedekleme servisini kapatma imkanı da sunuyor. Eğer siz de birazdan anlatacağımız yöntemleri kullanarak WhatsApp sohbetlerinin yedeklerini sildikten sonra cihazınıza yedekleme yapılmasını istemiyorsanız söz konusu servisi devre dışı bırakabilirsiniz.

WhatsApp Yedekleme iOS Ayarları Nasıl Yapılır?

WhatsApp Yedekleme iOS Ayarları Nasıl Yapılır

Eğer telefonunuzun işletim sistemi iOS ise WhatsApp sohbet yedekleme servisini kapatmak oldukça kolaydır. Whatsapp yedekleme Apple ürünlerinde kolaylıkla yapılabilir.

 • Öncelikle WhatsApp uygulamasını açın ve sol alt köşedeki “Ayarlar” yazısına tıklayın.

whatsapp yedekleme apple

 • Açılan menüden “Sohbetler” bölümünü seçin ve ardından “Sohbet Yedeği” seçeneğine tıklayın.

whatsapp yedekleme iphone

 • Bu menüde yer alan “Otomatik Yedekleme” sekmesine tıkladığınızda karşınıza yukarıda gösterilen ekran çıkacaktır.
 • Buradan sohbet yedekleme işlemini tamamen kapatabilir ya da yedekleme sıklığını değiştirebilirsiniz.

WhatsApp Yedekleme Android Ayarları Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemine sahip telefonlarda sohbet yedeklemesi ayarlarına ulaşmak için aşağıda verilen adımları takip etmeniz yeterlidir.

whatsapp yedekleme android

 • WhatsApp uygulamasının “Ayarlar” kısmından önce “Sohbetler ve Aramalar” menüsünü, ardından da “Sohbet Yedeği” sekmesini seçin.

and5

 • Açılan sayfa size en son yapılan yedeklemenin detaylarını da gösterir.
 • Buradan “Google Drive’a Yedekle” yazısına tıklayın ve karşınıza çıkan menüden yedekleme ayarlarını dilediğiniz şekilde değiştirin.

WhatsApp Sohbet Geçmişi Yedekleri Tamamen Nasıl Silinir?

Eğer yedekleme seçeneğini devre dışı bırakmadıysanız WhatsApp her güne ait mesajlaşma verilerinizi telefonunuza kaydetmiş demektir. Eğer WhatsApp sohbet yedeği silme işlemini gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

iOS İşletim Sisteminde WhatsApp Yedeklerini Silme İşlemi

iOS işletim sistemine sahip cihazlar, tüm yedeklemelerini iCloud üzerinden yapar. Bu nedenle eğer WhatsApp yedeklerinizi silmek istiyorsanız öncelikle iCloud hesabınıza giriş yapmalısınız.

 • “Ayarlar” menüsünden Apple kimliğinizi açın ve iCloud hesabınıza bağlanın.

image1

 • Giriş yaptıktan sonra iCloud başlığı altında yer alan “Saklama Alanını Yönet” bölümüne tıklayın.

image0

 • Açılan menüden WhatsApp uygulamasını seçtikten sonra “Verileri Sil” yazısına tıklarsanız sohbet yedekleri tamamen temizlenir.

Android İşletim Sisteminde WhatsApp Yedeklerini Silme İşlemi

Telefonunuzun işletim sistemi Android ise sohbet yedeklerinizi silmek için biraz derinlere inmelisiniz. Çünkü Android işletim sistemi yedeklemeyi hem telefona hem de Google Drive’a yapar.

Telefondaki Yedekleri Silme

 • Öncelikle ana ekrandan “Dosyalarım” kısmına gidin ve tüm dosyaları açın.

and6

 • Daha sonra telefonunuzun dahili hafızasından “WhatsApp” dosyasını seçin.

and7

 • Açılan menüde “Databases” yazısına tıkladıktan sonra sohbet yedekleriniz “msgstore.db.crypt” formunda karşınıza çıkacaktır. Burada yer alan yedekleri silebilirsiniz.

Google Drive’a Kaydedilen Yedekleri Silme

Google Drive’a kayıtlı olan WhatsApp sohbet yedeklerini silmek için masaüstü sürümünü veya mobil uygulamayı kullanabilirsiniz.

 • Mobil cihazınızda Google Drive uygulamasını açın ve giriş yapın.

gd1

 • Daha sonra sol üstten menüyü açın ve “Yedeklemeler” sekmesine gelin. Buradan cihazın tüm yedeklerini görebilir ve dilediğiniz kısımları silebilirsiniz.
 • İşlemi masaüstü cihazınızdan yapmak isterseniz ilk olarak Google Drive’ın masaüstü sürümünü açın ve giriş yapın.

gd2

 • Daha sonra sol menüden “Yedeklemeler” sayfasını seçin. Dilerseniz buradan cihazın tüm yedeklerini silebilirsiniz.

gd3

 • Eğer dosyaları daha detaylı görmek ve sadece WhatsApp yedeklerine erişmek istiyorsanız, yedekler sekmesinin sağ üst köşesinde yer alan çark ikonuna tıkayarak “Ayarlar” menüsüne gidin.

gd4

 • Açılan pencerede sol menüde yer alan “Uygulamaları Yönet” butonunu kullanarak WhatsApp yedeklerinize ulaşabilir, istediğiniz yedeği silebilirsiniz.

WhatsApp Yedeklenmiş Sohbet Geçmişi Nasıl Okunur?

Kullanıcılar kimi zaman sohbet yedeklerine ulaşmak isteyebilirler. Bu noktada önemli olan en son yedekleme yapılan tarihtir. Eğer WhatsApp ayarlarında bir değişiklik yapmadıysanız sistem otomatik olarak her gün yedekleme yapar. Fakat eğer yedekleme sıklığını haftalık veya aylık olarak belirlediyseniz en son yedekleme tarihiniz ona göre olacaktır.

Silinen sohbetlerinizi geri getirmek, yeni cihazınız üzerinden eski mesajlarınızı görüntülemek için yedeklenmiş sohbetlerinizi telefonunuza indirmelisiniz. Bunun için yapılması gerekenler oldukça basittir ve aşağıda verilen adımlar her iki işletim sistemi için de geçerlidir.

 • Öncelikle WhatsApp uygulamasını telefonunuzdan kaldırın ve yeniden yükleyin.
 • Ardından uygulamayı açın ve telefon numaranızı doğrulayarak hesabınıza giriş yapın.
 • Bu noktada uygulama size yedeklerinizi yüklemek isteyip istemediğinizi soracaktır.
 • Eğer yedeklerinize ulaşmak istiyorsanız açılan ekranda “Geri Yükle” yazısına tıklayın. Böylece yedeklenmiş sohbetleriniz yeniden yüklenecektir.

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz