Twitter, platformda yanlış bilgi yayılımını önlemek adına halihazırda kullanılan teyit özelliğini daha da geliştirmeyi hedefliyor. Tersine mühendislik uzmanı Jane Manchun Wong’un aktardığı bilgilere göre, Twitter üç farklı uyarı gösterecek. Bu uyarılar; “daha fazla bilgi al”, “takipte kal” ve “yanıltıcı” olacak.

Yanlış ve yanıltıcı bilginin en fazla yayıldığı alanlardan biri olan sosyal medya platformları özellikle tüm dünyanın ciddi şekilde etkilendiği pandemi döneminde bünyelerine pek çok farklı özellik ekleyerek bu durumun önüne geçmek için çalıştılar. Twitter bu dönemde pek çok özelliği bünyesine ekledi. Bunlardan biri şirketin halihazırda kullandığı teyit özelliği idi. 

Twitter’ın geçen sene mart ayında eklediği teyit özelliği sayesinde platformdaki yanıltıcı bilgiler tespit ediliyor ve bu gönderiler işaretleniyordu. Bu sayede söz konusu paylaşımı gören kullanıcılar tweet’in yanlış bilgi içerdiğine dair uyarı alıyordu. 

Özellikten memnun olan Twitter, şimdi ise bu teyit sistemini daha da geliştiriyor. Özelliği detaylandırarak daha kullanışlı bir hale getirmeyi amaçlayan şirketin üzerinde çalıştığı özelliği tersine mühendislik uzmanı Jane Manchun Wong tarafından paylaşıldı. 

Aktarılan detaylara göre, Twitter artık gönderilerdeki bilgilerin doğruluğunu teyit etmek amacıyla üç farklı damga ile kullanıcıyı uyaracak. Bu uyarılar  “daha fazla bilgi al”, “takipte kal” ve “yanıltıcı” olacak.

3 aşamalı doğrulama

Jane Manchun Wong’un paylaştığı ekran görüntülerine bakıldığında, tweet’lerin yanına gelen yeni ibareler görülüyor. Söz konusu ibareler gönderideki bilginin doğruluk seviyesini belirtiyor. Paylaşılan bilginin doğruluğunu desteklemek için “daha fazla bilgi al”, doğruluğu henüz kesinleşmemiş bilgiler için “takipte kal” ve yanlış olan bilgiler içinse “yanıltıcı” ibarelerinin kullanıldığı görülüyor. 

Platformdaki yanlış ve yanıltıcı bilgilerin önlenmesi adına çalışmalarını sürdüren Twitter’ın üç aşamalı bilgi teyit özelliği hakkında şirketten henüz bir açıklama gelmese de, özelliğin kısa süre sonra kullanıcılar için hizmete açılacağı tahmin ediliyor. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Twitter Tarafından Kullanıma Sunulması Beklenen Abonelik Sisteminin Ücreti Ortaya Çıktı! 

Twitter, Fotoğrafları Artık Kırpmayacak: Ana Sayfada Orijinal Boyutlarıyla Önizleme Yapılacak

Bileğinizdeki Şık Akıllı Arkadaş: Huawei Watch Fit Elegant İnceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz