twitterda penis fotoğrafları silinecek

Twitter, direkt mesaj yoluyla (DM) gönderilen penis fotoğraflarını yapay zeka desteğiyle tespit edip silen bir filtreyi etkinleştirdi. Kelsey Bressler isimli bir yazılımcı tarafından geliştirilen eklenti ‘’Safe DM’’ ismiyle anılıyor. 

Siber zorbalığın, siber tacizin günden güne artmaya başlamasıyla birlikte sosyal medya devleri söz konusu siber teşhirciliğe karşı önlemler almaya ve kullanıcıların uygulamalarını daha rahat bir şekilde kullanması adına çalışmalar yapıyor. 

‘’Safe DM’’ isimli eklentiye geliştiren Bressler, medya şirketlerinin kullanıcılarını siber teşhirciliğe karşı korumak için daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini belirtirken, geliştirdiği yeni eklentiyi diğer platformalara da entegre etmek istediğini ve görüşmelerinin devam ettiğini aktardı. Yazılımın geliştiricisi Bressler BBC’ye verdiği röportajda “Bu programı bir erkekten çıplak fotoğraf aldıktan sonra geliştirmeye karar verdim” dedi.

‘4 bin penis fotoğrafı kullanılarak geliştirildi’

Twitter’da DM’den gönderilen penis fotoğraflarının engellenebilmesi için Bressler, kullanıcılardan Eylül ayında Twitter üzerinden penis fotoğrafları göndermelerini istemişti. Söz konusu istek üzerine dört binden fazla penis fotoğrafı alan Safe DM ekibi, gönderilen dört bin penis fotoğrafını kullanarak filtrenin geliştirilmesine olanak sağladı.

Safe DM ekibi, geliştirdikleri filtrenin yüzde 99 başarı oranıyla çalıştığını söylüyor.

 

Safe DM nasıl kullanılır?

Geliştirilen yeni programı kullanabilmek için, kullanıcıların Safe DM’yi eklemesi ve eklentiye mesajlarına erişim izni vermesi gerekiyor. Yapay zekanın yalnızca istenmeyen fotoğraflara baktığını belirten Bressler, diğer mesajların okunmadığını aktarıyor.

Safe DM, bir penis fotoğrafı tespit ettiği takdirde, mesajlaşmasının her iki taraf da uygunsuz bir içerik olduğunu anlayıp, silindiği yönünde bir bildirim gönderiyor.

Twitter, yanıtları daha rahat takip edebilmeyi sağlayan yeni bir özellik ekliyor