e-Oturum nedir?

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılması sonrasında İngiliz iş insanları, girişimlerini AB pazarında kurulmuş bir şirket gibi yönetebilmesine olanak sağlayan e-Residency programına yoğun ilgi var. Aynı zamanda e-Oturum’dan Türk girişimciler de faydalanıyor. Türkiye’den şimdiye kadar 600 işletme e-Oturum ile kurulmuş durumda. 

İngiltere’deki binlerce girişim Avrupa Birliği pazarında kurulmuş bir şirket olma avantajlarından nasıl yararlanmaya devam edeceğini tartışıyor. Censuswide Araştırma şirketinin raporuna göre; İngiltere’deki küçük ve orta ölçekli girişimcilerin 3’te biri, İngiltere’nin AB pazarından uzaklaşacağı için endişe duyuyor. İngiltere’deki iş insanları, daha önce sahip oldukları imtiyazlarla ticaret yapmanın çözüm yolunu Estonya hükümeti tarafından uygulamaya konan ‘e-Residency’ programında görüyor. 

2014’te Estonya hükümeti tarafından başlatılan e-Oturum ile AB pazarında online iş kurma ve onu işletme serbestliğine sahip olabiliyor. İngiltere’nin AB’den ayrılacağını açıklandığından bu yana Estonya’nın e-Oturum programına katılan İngiliz girişimcilerin sayısı 3 katına çıkmış durumda. 

adresten bağımsız güvenilir AB şirketi”

Estonya hükümetinin açıkladığı verilere göre yaklaşık 3100 İngiliz vatandaşı, Estonya’dan dijital vatandaşlık (e-Residency) aldı ve Avrupa Birliği pazarında kurulmuş bir şirket olma avantajlarından yararlanmaya başladı. AB pazarında legal bir şirket kurarak dünyanın herhangi bir yerinde online iş kurma ve onu işletme serbestliğini sağlayan e-Residency programı kapsamında kurulan şirketler, “adresten bağımsız güvenilir AB şirketi” statüsüne sahip oluyor. Böylece, dünyanın herhangi bir yerinden AB ortak pazarındaki şirketler gibi fazla formalite gerektirmeden ortak pazar imtiyazları ile ticari hayatını sürdürebiliyor.  

Türk girişimciler (e-Residency) yoluyla 600’den fazla şirket kurdu.

Estonya Cumhuriyeti e-Oturum Programının Halkla İlişkiler Yöneticisi Katrin Vaga, AB ortak pazarının sağladığı imtiyazlar ile ticaret yapmak isteyen İngiliz girişimcilerin sayısının artmasını beklediklerini belirtti. Ayrıca Türkiye için ”Türk girişimciler yanı başındaki AB ülkeleriyle ticaret yaparken rekabette daha güçlü olmak istiyor. Dijitalleşmenin baş döndürücü bir hızla yaşandığı bu dönemde her iki ülkeden gelen başvurular hızlı şekilde artmaya devam ediyor” dedi. 

2500’ü aşkın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ‘e-Oturum’ aldığı program, dünya çapında 65 binin üzerinde kişiye ulaşmış durumda. Şimdiye kadar Türkiye’den e-Oturum yoluyla kurulan şirketlerin sayısı ise 600’ü aştı. e-Residency ile kurulan bir AB şirketinin, sadece Avrupa’da faaliyet göstermesini kolaylaştırmakla kalmıyor. Aynı zamanda dünya çapında iş yaparken AB’nin hukuki çerçevesinden de yararlanmasına olanak sağlıyor.  

e-Residency nedir?

Estonya’da e-Residency’e sahip olan bir kişi, İnternet üzerinde bir Estonya şirketi kurabiliyor, belgeleri ve sözleşmeleri dijital olarak imzalayabiliyor. Şirketlerini dünyanın herhangi bir yerinden yönetebiliyor. Elektronik bankacılık ve uzaktan para transferi, çevrimiçi ödeme hizmetlerinden yararlanabiliyor. Programla ilgili detaylı bilgilere https://e-resident.gov.ee/ adresinden ulaşabilirsiniz.