31 Mart 2020 Google Hizmet Şartları değişiyor

Arama motoru devi Google, üç yıl sonra ilk defa ‘Hizmet Şartları’nı güncelleyeceğini açıkladı.

31 Mart 2020 ‘de Google Hizmet Şartları değişiyor. Kullanıcılar şu anda bir Google web sitesini ziyaret ettiğinde büyük bir ihtimalle, en üstte Google’ın Hizmet Şartları’nı değiştirdiğini ve yeni şartların 31 Mart 2020’den itibaren geçerli olacağını haber veren bir bildirim görecektir.google hizmet şartları değişiyorGoogle, ‘’Hizmet Şartlarımızı güncelliyoruz. 31 Mart 2020’de yürürlüğe girmeden yeni şartlarımızı tanıyın’’ şeklindeki açıklamasını web sitelerinin en üst bölümünde kullanıcıyla paylaşıyor. Yeni Hizmet Şartları’nı bildiren mesajın yanına şirket, aynı zamanda ‘’gözden geçir’’ ve ‘’anladım’’ butonlarını da kullanıcıların söz konusu değişikliği inceleyebilmesi için ekledi.

Google, Hizmet Şartları’ndaki en son değişikliği 25 Ekim 2017 yılında yapmıştı. Şirketin neden yeni bir Hizmet Şartları değişikliği yapmak istediği konusu ise basit. Google, ortalama bir kullanıcı için, bir platformun hizmet şartlarını anlamanın zor olabileceğini düşünüyor. Ancak söz konusu Hizmet Şartları konusunda daha açık olabileceğine inanan arama motoru devi, bu sebepten dolayı kullanıcılarına 31 Mart 2020’de gerçekleştireceği değişikliği e-posta yoluyla da haber verdi.

Google’ın yeni Hizmet Şartları eskisi gibi hukuk diliyle yazılacak. Ancak arama motoru devi, bu şartların kullanıcılar tarafından daha kolay anlaşılabilmesi için gerekenin yapıldığını belirtiyor.

Google’ın yeni hizmet şartları Chrome, Chrome OS, ve Google Drive’ı da kapsıyor 

Google, Google Chrome ve Chrome OS için, bu ikisinin değişikliklerini ayrı ayrı özetleyen özel bir sayfa yayınladı. Şartların geçerli olduğu hizmetler listesine Google Chrome, Google Chrome OS ve Google Drive’da eklendi. 

Yapılacak Hizmet Şartları değişikliği için Google, gizlilik politikasını değiştirmediğinin veya kullanıcılarının yasal haklarının kısıtlanmadığının altını çizdi.

Google’ın 31 Mart 2020 ’de Google Hizmet Şartları değişikliği için yapılan açıklama:

‘’Güncellenen şartlar size sunduğumuz hizmeti değiştirmeyecektir. Bu değişiklik, şu anda Chrome ve Chrome OS’yi içeren çoğu Google hizmeti için geçerli olan ve belirli Google ürünleri için geçerli olan hizmete özgü ek şartlar ve politikaların genel şartlarını anlamayı kolaylaştırmaktadır. Gizlilik politikalarımız değişmiyor. Google Gizlilik Politikası, Chrome ve ChromeOS’u kullandığınızda Google’a verdiğiniz kişisel bilgiler için de geçerlidir […]’’

Aslında Google’ın 31 Mart’tan itibaren yapacağı şey, Google Chrome OS ve Google Chrome gibi hizmet şirketlerine artık eşit davranacağını gösteriyor. Bu konuda en önemli çıkarımlardan biri; Şartların, şu an da bir Google hesabı kullanmayan Chrome kullanıcıları için de geçerli olacak olması. Şu anda kullanılan Hizmet Şartları sadece Google Hesabı olan kullanıcıları kapsıyordu. 

google hesabı olmayan kullanıcılarGoogle hesabı olan kullanıcılar toplanan verileri kontrol etmek için seçeneklere ve gizlilikle alakalı diğer ayarlara erişebiliyor. Ancak Google hesabı olmayan kullanıcılar, toplanan verileri kontrol etmek için hiçbir seçeneğe sahip değiller ve gizlilikle ilgili diğer bazı ayarlara da erişimleri bulunmuyor. Şirket için önemli olan bu sorun 31 Mart 2020’de yapılacak olan Hizmet Şartları değişikliğiyle ortadan kalkacağa benziyor.

31 Mart 2020 ‘de Google Hizmet Şartları değişiyor, güncellenecek yeni Hizmet Şartları’nı kabul etmek istemeyen Google Chrome, Chrome OS kullanıcılarının Google’a göre tek bir seçeneği bulunuyor: Google Hizmetlerini kullanmayı bırakmak

AnTuTu Google Play Store’dan kaldırıldı!

APPLE KULLANICILARINA 25 DOLAR ÖDEYECEK – DigiToll #5

Google Asistan, artık tarayıcıdaki metinleri sesli okuyabiliyor