Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Özgürlükler konusunda oldukça ileri bir demokrasi anlayışına sahip olan ülkelerden birisi de Hollanda. Bir çok konuda yasaklama ya da kısıtlamalara sahip olan ülkelerin aksine Hollanda çok daha farklı yöntemler kullanmayı tercih ediyor. Ancak ülke bu kez son derece farklı bir konu ile gündemde. Birçok ülkede yasaklanmış olan ötenazi için Hollanda’da yaş sınırı bulunuyordu ve bu sınır 12 idi. Ancak son dönemde söz konusu yaş sınırının 1’e indirilmesi düşünülüyor.
Ötenazi, yani bireyselin sağlık sorunları nedeniyle kendi rızaları ile ölümü tercih etmeleri, birçok ülkede halen yasaklanmış bir uygulama. Hollanda ise bu konuda vatandaşlarına belli bir yaş itibariyle bu konuda bir serbestlik tanımıştı. Ancak son dönemde ötenazi hakkı için bu yaş sınırının 1 yaşa düşürülmesi planlanıyor. İşte detaylar!

Ötenazi Zaten Yasaldı

Günümüzde birçok ülkede etik tartışmalar henüz aşılmadığından dolayı yasal bir uygulama olmayan ötenazi, bu tartışmalara zemin yaratmaya devam ediyor. Kişinin sağlık sorunları nedeniyle kendi rızası ile ölmeyi tercih etmesi olarak tanımlayabileceğimiz ötenazi yöntemi birçok dünya ülkesinde hala yasal bir yöntem değil. Hollanda ise 2002 yılından itibaren ötenaziyi zaten yasal bir uygulama olarak uyguluyordu. Ancak bu uygulama için bir yaş sınırı bulunuyordu. 2002 yılından itibaren 12 yaşın üzerindeki bireylerin sağlık sorunları nedeniyle ötenaziyi tercih etmelerine olanak tanıyan düzenlemelerde son olarak bir yenilik yapılması düşünülüyor. Buna göre artık ülkede ötenazi yaşının 1’e indirilmesi düşünülüyor.

Ebeveynler Ortak Karar Verecek

Hollanda’da 2002 yılından bu yana uygulanan ötenazi yöntemine dair hükümet yeni bir düzenlemeye imza atmaya hazırlanıyor. Hükümet, bugüne kadar yalnızca 12 yaş ve üzerindeki vatandaşlara sunulan ötanazi hakkında yaş sınırını topyekun ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Ötanazi hakkındaki söz konusu yeni düzenleme ise, ülkedeki çocuk hekimlerinin ısrarı ile yürürlüğe girecek. Hekimlerin ısrarları sonrasında çeşitli uzmanlardan görüş isteyen hükûmet, ötenazi hakkının 1-12 yaş aralığına da sunulması konusunda bir öneri almış durumda. Ülkenin önemli basın kaynaklarına göre yeni düzenlemenin yakın zamanda kabul edilmesi bekleniyor. Ancak bu konuda belirli bir sınır da söz konusu. Çünkü  edinilen bilgilere göre ötanazi hakkı, sürekli epileptik atak geçiren ve artık kesin ölümü beklenen çocuklara sunulacak. Çocuğun ne istediğini belirleyemeyip ifade edemeyeceği durumlarda ise karar, ebeveynleri tarafından ortaklaşa alınabilecek. Bu arada 12 yaşın altına ötanazi hakkı Hollanda’dan önce 2014 yılında Belçika tarafından kabul edilen bir uygulama olmuştu. Yani Belçika 12 yaş altındaki çocuklara ötanazi hakkı veren ilk ülke denilebilir.  Ülkemizde ise ötanazi, Türkiye’de yasal bir uygulama değil.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz